NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Města chystají snížení daně z nemovitosti

Zdroj: Mladá fronta DNES

Liberecký kraj - Řada měst v Libereckém kraji zvažuje snížení místního koeficientu daně z nemovitosti, radnice tak chtějí zmírnit dopady takzvaného Janotova balíčku na obyvatele i podnikatele.

Starostové ale zároveň tvrdí, že zákon je špatný. Umožňuje sice do konce listopadu městům změnit svůj místní koeficient a tím v roce 2010 daňové zatížení snížit, zákon ale začne platit až od Nového roku.
„Je to paskvil, vyhlášky schválené před účinností zákona budou nezákonné a ministerstvo vnitra by je mělo zrušit,“ řekl starosta Chrastavy Michael Canov, který problém konzultuje s právníky.
Plošné zvýšení daně se starostům nelíbí Plošné zvýšení daně z nemovitosti, které nový zákon zavádí se starostům nelíbí - považují to za zásah do pravomocí samosprávy, obávají se velkého zatížení občanů a především podnikatelů i zhoršení platební morálky. Města dostala v roce 2008 možnost zvýšit vlastním rozhodnutím daň z nemovitosti od roku 2009 až na pětinásobek. V kraji toho využila zhruba polovina z 39 měst, vesměs zvolila koeficient dvě. Na dvojnásobek tak letos vzrostla daň z nemovitostí například v Liberci, České Lípě, Turnově, Hrádku nad Nisou, Semilech nebo Chrastavě.
Nový zákon zvýší daně z nemovitosti opět dvojnásobně, i když ne ve všech případech - neroste například daň u zemědělské půdy nebo staveb. Třeba pro majitele rodinného domku, který loni platil 500 korun, to ale v příštím roce znamená zaplatit 2000 korun. Přesto třeba v Chrastavě změnu nechystají, podle špatného zákona není podle starosty možné postupovat.
„Pokud bychom koeficient zrušili a vyhlášku pak třeba za pár měsíců nebo let ministerstvo zrušilo, museli by lidé daně doplatit a navíc zřejmě uhradit i vysoké penále,“ míní Canov.
Městu by podle něj hrozila lavina žalob. Přesto to některá města chtějí riskovat. Zrušení koeficientu chystají ve stotisícovém Liberci, Hrádku nad Nisou nebo Semilech.
„Jsem si vědom chyby v zákoně, přesto ale návrh na zrušení místního koeficientu na listopadovém jednání zastupitelstva předložíme,“ řekl liberecký primátor Jiří Kittner. Také další města se chtějí zrušením koeficientu zabývat a vyhlášku schválit co nejdříve.
Hrádecký starosta Martin Půta k tomu dodal, že ale zároveň upozorní na novou vyhlášku ministerstvo. „Nechci riskovat, že ji zruší až na konci příštího roku a lidé budou muset daně doplatit a ještě zaplatit penále,“ dodal Půta.

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.