NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Kraj: hlasovací zařízení za 5 milionů

Zdroj: Mladá fronta DNES/Jan Šebelka

V čase krize si na krajském úřadě pořizují nové hlasovací zařízení, to staré je však podle některých expertů dostačující

 

Liberec - Hospodářská krize zasáhla celý svět, zřejmě však unikla pozornosti úředníků a voleným zástupcům na Krajském úřadě v Liberci. Přestože jeho jednotlivé resorty mají velmi seškrtané rozpočty, kraj se rozhodl koupit nové hlasovací zařízení za pět milionů korun.

“Vydat v dnešní době pět milionů za zařízení, které se technologicky liší minimálně a má pouze jiný design považuji za vyhozené peníze,” tvrdí specialista na kongresovou techniku Jiří Minčič z Liberce, který původní hlasovací zařízení na Kraji montoval. Stálo tehdy 7,5miliónů korun a podle IT specialisty se po namontování nového zařízení může vyhodit. Zcela opačně to vidí krajský radní Zdeněk Bursa, který tvrdí, že rekonstrukce zařízení je nevyhnutná. “Z důvodů technických a ekonomických,” odpověděl stručně. Jaké to jsou, neupřesnil. Stejně jako nebylo třeba podle jeho názoru dělat speciální rozbor důvodů, proč výměnu uskutečnit.

“Kraj neměl potřebu zbytečně financovat nějaký odborný posudek, protože odbor informatiky zaměstnává odborníky, kteří jsou sami schopni posoudit stav zařízení,” sdělil tiskový mluvčí kraje Jiří Langer.

Staré zařízení fungovalo osm let bez závad Taková argumentace je podle Minčiče zcela zavádějící proto, že nové zařízení má zjednodušeně řečeno jen hezčí krabičky a to staré fungovalo osm let bez závad. “Jestli někdo říká opak, pak lže. Stejně tak když tvrdí, že nejde o výměnu hlasovacího zařízení, nýbrž o jeho kompletní rekonstrukci. Nový systém totiž nebude kompatibilní s ostatními počítačovými sítěmi na Kraji. Šest let jsem tomuto zařízení na krajském úřadě dělal servis a fungovalo výtečně,” vysvětluje Minčič, který má s technologií hlasovacího zařízení velké zkušenosti. Mimo Liberecký kraj montoval a udržoval tuto techniku v dalších deseti krajích Česka a také v budově Slovenské národní rady. Jeho odbornost zpochybňuje radní Bursa tím, že se jedná o jediného takzvaného odborníka, který výměnu kritizuje.

Vítězem výběrového řízení na nové zařízení se stala firma Telmo. Její majitel Radek Dvořák potvrdil, že nejde o novou technologii. Zadání výběrového řízení Libereckého kraje však bylo postaveno tak, aby nové zařízení mělo o osm hlasovacích míst víc.

“Snažili jsme stávající systém rozšířit, ale nepodařilo se nám sehnat všech osm zařízení. Proto jsme museli dodat komplet nové,” řekl Dvořák.

Proti výměně zařízení je také část opozice. “Od začátku tvrdíme, že současné je vyhovující a používá se na mnoha dalších krajských úřadech i jinde. Ve chvíli, kdy není na opravy škol a silnic, kdy se mnoho žádostí o podporu sportu, kultury a práci s mládeží odmítá, nedává tato investice smysl,” říká starosta Semil Jan Farský z opozičního hnutí Starostů pro Liberecký kraj.

“Ostudné je, že nám nebylo předloženo ani její adekvátní odůvodnění. Na problém jsem upozornil ve své interpelaci na zasedání krajského zastupitelstva. Pan hejtman mi poděkoval za připomínku a jelo se dál. Dodnes odpověď nemám,” dodal Farský.

Problém podobných transakcí na kraji vidí v tom, že se v zastupitelstvu utvořila finanční koalice složená z vítězné ČSSD a ve volbách propadlé ODS, která rychle zapomněla na své povolební sliby, že půjde koalici tvrdě po krku. “To je důvod, proč byl výsledek hlasování o novém zařízení znám dopředu,” řekl Farský.

Jiří Minčič jde se svou kritikou ještě dál: “Nejen výsledek hlasování byl znám předem. Lidé, kteří do toho vidí, znali vítěze výběrového řízení ještě předtím, než bylo vypsáno. Zastupitelé si zřejmě neuvědomují, že když celková cena za dvě hlasovací zařízení bude víc než dvanáct milionů, bude stát každé jejich stisknutí tlačítka při hlasování 2 625 korun.”

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.