Vyjádření Martina Půty k návrhu novely rozpočtového určení daní

Vyjádření Martina Půty, starosty Hrádku nad Nisou, předsedy SLK, k návrhu novely rozpočtového určení daní, kterou na sněmu STAN (4.6.2011) představil ministr financí Miroslav Kalousek

 


Vážené starostky a starostové,

v sobotu byl na sněmu politického hnutí Starostové a nezávislí představen plán Ministerstva Financí na nový model výpočtu sdílených daní pro obce

Soubor s prezentací, kterou na sněmu představil ministr financí pan Miroslav Kalousek máte k dispozici v příloze tohoto e-mailu. Najdete v ní konkrétní opatření a také navrhované navýšení příjmů obcí v jednotlivých velikostních kategoriích. Za podstatné v návrhu považuji také skutečnost, že se ve výpočtu více zohlední prostý počet obyvatel a počet dětí ve školkách a školách zřizovaných obcí.

Chtěl bych Vás požádat o podporu tohoto návrhu, který teprve více než deset let od zrušení okresů ruší ničím nepodloženou výhodu Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Oslovte své poslance a senátory a požádejte je o podporu tohoto návrhu, který snižuje maximální rozdíl v příjmech na občana ze současného 4,5 násobku na 3 násobek.

Zaregistroval jsem názor od některých poslanců z Prahy, kteří jsou připraveni držet hladovku proti tomuto návrhu změny rozpočtového určení daní. Domnívám se, že český venkov drží hladovku již posledních deset let. Venkovská města a obce nemají dostatečné finanční prostředky ani na obnovu a údržbu základního majetku. Ze starostek a starostů jsou zajišťovatelé dotací a všichni jsme nuceni přihlížet kausám jako byla Opencard, tunel Blanka nebo investování veřejných peněz do podivných společností v kause Key Investment.

Naší úlohou je podle mého názoru také podstatu návrhu vysvětlit obyvatelům našich měst a obcí a informovat je o tom, jaký je současný daňový příjem města na jednoho Plzeňana, či Brňana a jaký na jednoho obyvatele Liberce, Ralska, Horní Branné nebo Višňové a dále vysvětlení, jak by se příjem měst a obcí v Libereckém kraji mohl zvýšit po přijetí novely zákona o rozpočtovém určení daní.

S přáním krásného červnového dne

Martin Půta, starosta města Hrádek nad Nisou, předseda SLK
V Hrádku nad Nisou, 6. 6. 2011

Přílohy:

Tento text ve Wordu
PPT prezentace - Rozpočtové určení daní
Economia (Moderní obec) Návrh novely RUD

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.