Na osobní vlaky chybí peníze

Zdroj: Mladá fronta Dnes/Kraj Liberecký

Liberec - Obavy o regionální železniční dopravu mají starostové z Libereckého kraje. Podle hejtmana Stanislava Eichlera na osobní vlakovou dopravu chybí 111 milionů korun. Věří však, že se je podaří získat ze státního rozpočtu.

Kraje v České republice se snaží získat ze státních rozpočtových rezerv miliardu korun. Libereckému kraji schází na financování osobní vlakové dopravy 111 milionů korun, dnes se sejdou krajští hejtmani, záleží na jednání s vládou, uvedl liberecký hejtman Eichler. Doufá, že peníze se podaří krajům získat. Určitě nebudeme rušit železniční spojení do obcí či menších měst, železniční doprava je naše priorita, upozorňuje.

Obavy o budoucnost regionální dopravy vyjádřil starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. Bojíme se, aby nejezdilo méně vlaků či autobusů do malých vesnic, kde už teď jsou na tom lidé špatně, míní. Horší veřejná doprava by znamenala, že řada z nich přestane chodit do práce a bude raději využívat sociálního systému, myslí si Půta. Omezení se vždy týká malých obcí, pro ty lidi je to tragédie, říká Václav Horáček, starosta Železného Brodu. Znamenalo by to jediné možné vyústění. Buď se ty obce vylidní. Nebo si ty lidi lehnou do sociální sítě a budou se houpat v černé ekonomice, konstatuje krajský zastupitel a bývalý primátor Liberce Jiří Drda.

Starostům se také nelíbí prodloužení smlouvy kraje s Českými drahami do roku 2019. Vysvětluje se to tím, že se zavádí integrovaný systém Idol a že je potřeba ho stabilizovat. Nemyslím, že je to úplně rozumné, říká Půta. Chápal bych, kdyby to bylo do roku 2012, kdy končí tomuto zastupitelstvu mandát, vysvětluje.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.