NÁŠ KRAJ, NÁŠ DOMOV, NÁŠ PLÁN

Studenti odmítají zrušení sklářské školy

Zdroj: Haló noviny

KAMENICKÝ ŠENOV - S odmítavými transparenty vyrazili včera studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově na protestní pochod proti plánům na zrušení své školy. Z Kamenického Šenova se přesunuli na mítink do Nového Boru, kam by měla být škola převedena.

Střední školy a odborná učiliště v Libereckém kraji jsou totiž kvůli nedostatku studentů v krizi a některé z nich v příštích letech skončí. Jak upozornil pro ČTK předseda školského výboru a zastupitel Libereckého kraje Jaromír Dvořák (SOS), musí se ale rušit na základě jasných pravidel a neměly by v tom hrát roli politické zájmy. Je malý zázrak, že se škola v Kamenickém Šenově udržela tak dlouho, prohlásil Dvořák, středoškolský pedagog z České Lípy.

V Kamenickém Šenově studuje v prvním ročníku střední školy 13 žáků. Škola je nyní naplněna z necelých 40 procent. Kraj v minulých dvou letech poslal do Kamenického Šenova na platy pedagogů mimořádné dotace 1,5 a 0,95 milionu korun, což není v roce 2010 kvůli napjatému rozpočtu možné. Oblast středního školství se nevyhne změnám také podle Dvořákových kolegů z KSČM, ČSSD, ODS, a Starostů pro Liberecký kraj. Členka školského výboru za KSČM Dana Lysáková označila slučování škol za nevyhnutelné, ale prosazuje zachování současných oborů. »V minulých letech dostávalo na frak hlavně učňovské školství. Příliš velké množství škol je na úkor kvality výuky. Studují na nich mladí lidé, kteří by měli se svými předpoklady být na odborných učilištích, « uvedla Lysáková.

Škole v Kamenickém Šenově hrozí zánik na jaře příštího roku. Liberecký kraj vedený ČSSD chce výuku převést do nedaleké sklářské školy v Novém Boru. Snížení počtu středních škol považuje Dvořák za bolestnou, ale nezbytnou věc. »V 90. letech středních škol nekontrolovaně přibývalo

a v současné době vezmou ze základní školy téměř každého žáka, jen aby se udržely. To vede k degradaci vzdělání, absolventi střední průmyslovky

neumí často po maturitě přečíst výkres, mnoho absolventů obchodních akademií se nevyzná v účetnictví, dodal Dvořák.

Místopředseda školského výboru Libereckého kraje Václav Horáček (Starostové) se zatím staví proti uzavření školy v Kamenickém Šenově. »Musíme ale důkladně probrat celé střední školství v Libereckém kraji.

Zůstává dlouhodobě na okraji zájmu a chybí na něj peníze. Na sklářské školy nechtějí rodiče dávat děti pod vlivem problémů ve sklářském průmyslu, vysvětlil Horáček.

Školský výbor převedení výuky z Kamenického Šenova do Nového Boru zatím neprobíral. »Na programu to máme ve středu a překvapilo mě, že náměstek hejtmana o sloučení obou škol informoval dříve novináře než nás,« dodal Dvořák. Podle ČTK nastoupilo vloni do krajských středních škol téměř 21 000 žáků, letos zhruba 19 000 a v roce 2011 jich má být přibližně 16 000. Počty studentů půjdou dolů až do roku 2020 a odborníci mluví o rušení dalších středních škol. Nyní jich Libereckému kraji patří 38.

MENU

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.