Nevím, na co si tu hrajeme???? – tohle také stojí za přečtení: Liberec chce další mistrovství

Zdroj: Mladá fronta DNES

Liberec - Primátor Liberce Jiří Kittner chce další mistrovství světa v klasickém lyžování, přestože to únorové skončilo „průšvihem“ a dluhy ve výši jedenaosmdesát milionů korun.

„Liberec, svaz lyžařů a hlavně Česká republika by měly v budoucnu o kandidatuře opět uvažovat,“ uvedl primátor včera ráno pro Radiožurnál. Kittnera podpořil i předseda Senátu Přemysl Sobotka. „Areály jsou postavené a náklady na celou akci by byly menší,“ reagoval Sobotka. Zároveň upozornil, že město nemá velkou naději dostat další mistrovství.

Proti opakování šampionátu v Liberci byla v podstatě jen politická opozice magistrátu, která to označila za nesmysl. Řada místních politiků a podnikatelů by ho uvítala.

S opakováním MS v Liberci by souhlasil svaz lyžařů nebo třeba podnikatel a majitel centra Babylon Miloš Vajner. „Odstranily by se chyby v organizaci,“ vysvětlil.

Rozpaky byly cítit i z hlasu prezidentky organizačního výboru Kateřiny Neumannové. Právě za ní a jejím týmem zůstaly milionové dluhy. Šla by bývalá špičková běžkařka do akce znovu? „Museli by mě hodně dlouho přemlouvat. Podmínky by od počátku musely být nastavené jinak. Politicky, ekonomicky a podobně. Kdybych byla součástí příprav, kdy se řeší smlouvy, nastavují finanční podmínky, tak bych o tom uvažovala.“

Podle ní by druhé mistrovství bylo podstatně levnější než první, protože by nebylo nutné platit znovu za stavby sportovišť. Řádově by stačilo něco přes šest set milionů korun na organizaci akce.

Další skandál zasáhl přímo magistrát Jiřího Kittnera. Financování sportovišť v areálech ve Vesci a na Ještědu vyšetřuje policie. Antimonopolní úřad zahájil proti městu jedenáct správních řízení a Liberci vytýká,že v rozporu se zákonem rozděloval zakázky na stavby na menší akce. Za to hrozí pokuty.

Proti dalšímu šampionátu je opozice. Liberecký zastupitel Jiří Korytář si myslí, že Liberec má investovat spíše do mateřských školek, nových parků, oprav chodníků. „A ne pořádat další megalomanskou a nesmyslnou akci.“

Je velmi nepravděpodobné, že by se šampionát v Liberci brzy opakoval. Šanci získat mistrovstvímá Liberec za deset či dvanáct let. Města se o akci totiž ucházejí s několikaletým předstihem.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.