Rok ČSSD: kraj bez peněz
Zdroj: Mladá fronta DNES/KATEŘINA FROUZOVÁ
ČSSD vládne Libereckému kraji právě dvanáct měsíců. Daří se řešit dopravu, ale bojuje s rozpočtem
Liberecký kraj - Zrušené zdravotní poplatky, zrušený kontroverzní projekt centra vzdělanosti. Dva hlavní předvolební sliby, které v prvním roce vládnutí splnilo nové vedení Libereckého kraje. Ale... Odstranění poplatků ministerstvo vnitra označilo za nezákonné a kraj zatím neukázal projekt, jak jinak než centrem vzdělanosti řešit potíže středních škol.
„Rok nové krajské sestavy hodnotím velmi kriticky. Namísto toho, aby se zbavila klientelismu, upřednostňování vybraných stavebních skupin či některých měst, tak tento klientelismus rozvinula,“ řekl turnovský politolog Jan Kubáček.
„Za první čtvrtinu mandátu se nám mnohé podařilo a máme ještě další tři čtvrtiny před sebou,“ uvedl liberecký hejtman Stanislav Eichler. Práci kraje a svých kolegů nechtěl hodnotit. Konkrétních úspěchů jmenoval jen málo. „Podařilo se mi, že v lednu 2010 vznikne plnohodnotné krajské policejní ředitelství v Liberci. Vznik ředitelství jsem inicioval i pro dalších šest krajů, budou je otevírat v roce 2010, původně je měli mít v roce 2012.“
Eichler považuje za plus, že kraj v krizi funguje a i přes propad příjmů z daní financuje nezbytné věci. „Vyřešil jsem osm let starého „kostlivce“. Na bývalé jablonecké porodnici byl dluh padesát milionů a stejné penále. Stát odpustil obojí. Ušetřil jsem kraji sto milionů korun.“
Protizákonné poplatky Třicetikorunové poplatky, hlavní předvolební slib, budou možná muset zrušit. Zatím je platí Liberecký kraj ve svých nemocnicích, lékárnách a léčebně ve Cvikově. Podle ministerstva vnitra je ovšem postup protizákonný. „S asociací krajů se pokusíme poplatky zrušit úplně nebo je alespoň výrazně omezit,“ reagoval na problém Eichler.
Opozice byla proti proplácení zdravotních poplatků od začátku. Podle nich kraj zbytečně utratil v krizi dvacet milionů. Kubáček považuje poplatky za populismus, který zatěžuje rozpočet. „Kasa kraje je rekordně zadlužená a bude rekordně zadlužená. Obávám se, že krajskou politiku to ještě více znepřehledňuje, znechucuje to občany.“
„Vadí nám i neslušné jednání kraje. Nepouštějí nás k jednání. Na zastupitelstvu nás někdy nenechají domluvit, skáčou nám do řeči, neodpovídají na otázky,“ upozornil opoziční zastupitel za ODS Karel Dlouhý.
Starostové: „Hýří penězi“ Podle opozičních Starostů kraj zbytečně utrácí. „Za nová auta téměř pět milionů korun, pět milionů za nové hlasovací zařízení, patnáct milionů dali na doprovodné programy pro mistrovství světa. Našli jsme 126 milionů, které utratili nesystémově a netransparentně,“ jmenuje starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.
Hejtman výdaje na auta a hlasovací zařízení hájí tím, že obojí bylo staré a opravy by stály hodně peněz.
Rozpočet - velký problém. Daňové příjmy výrazně klesly o asi 230 milionů. „Je úspěch, že jsme si nemuseli brát úvěr, abychom tento problém vyřešili,“ zdůraznil ekonomický radní Zdeněk Bursa. Připomněl, že na přelomu roku netušili, že z daní dostanou o tolik méně. „Pokud bychom to věděli, hodně věcí bychom udělali jinak,“ dodal.
Opozice kritizuje také půlmiliardový úvěr. K němu se hejtman nechtěl vyjádřit. „Nyní s žádnou bankou o úvěru nejednáme, to, že byl schválen záměr vzít si úvěr, neznamená, že si ho vezmeme, musí nám to dovolovat finanční situace,“ řekl. Plán ČSSD kopíruje to, co udělalo bývalé vedení kraje - ODS, když si vzala úvěr na 750 milionů korun. Půjčí si peníze, ale splátky odloží o pět let, tedy na dobu, až skončí jejich volební období.
„Problém je, že tato krajská koalice nemá ambici pracovat podle skutečného rozpočtu, šetřit a vytvářet projekty, které budou kraji v budoucnu vydělávat. Soustředí se na velké projekty, rozdávání za cenu toho, že za pár let budou splácet v mnohem větším objemu,“ tvrdí Kubáček. „Koalice ČSSD a KSČM funguje podle modelu „chléb a hry“. Do budoucna tu zůstane kraj zatížený půjčkou, který nebude moci investovat do své budoucnosti.“
Doprava: chystáme změny
Radní pro dopravu Martin Sepp si nejvíce cení, že i když je krize, bude kraj na hromadnou dopravu doplácet stejnou sumu a k omezení vlakových spojů nedojde. V budoucnu jeho resort prověří vlakové a autobusové spoje, zda v některých oblastech nejezdí dvojmo ve stejných časech. „Pak bychom uvažovali o tom, že jeden z nich zrušíme. Za ušetřené peníze budeme moci investovat do rozvoje hromadné dopravy v jiných částech kraje,“ vysvětlil Sepp. Dařilo se mu prý i v preventivních dopravních projektech Besipu. „Podle posledních čísel na silnicích ubylo mrtvých a vážně zraněných.“
Sepp plánuje investice do oprav mostů, asi třetina jich je v havarijním stavu. Právě na to by měl jít zmíněný půlmiliardový úvěr.
Zrušili kontroverzní centrum vzdělanosti Již na počátku roku vedení kraje zrušilo výstavbu obřího centra vzdělanosti pro tisíce žáků za 1,3 miliardy. Centrum mělo řešit potíže středních škol. Hejtman slíbil, že se problémy škol budou zabývat. Celkový projekt změn zatím neexistuje.
„Rekonstrukce středních škol probíhají, zateplují se. Tyto akce běží v Jablonci, v Semilech. V budoucnu bychom chtěli dát dohromady obchodní akademii v Liberci,“ líčil hejtman. Rozsáhle opravy škol kraj plánuje, pokud bude mít peníze.
Kraj se bude v příštích třech letech věnovat dopravě a dálnici mezi Turnovem a Jičínem. „V příštím roce by mělo padnout rozhodnutí, co s hospicem. Státní rozpočet je vyčerpaný, musíme se soustředit na to, jak zabezpečíme služby v sociální oblasti,“ jmenoval vize Eichler.
I hospic patřil mezi sliby ČSSD. Podle posledních zpráv kraj nechce stavět nové zařízení pro umírající pacienty. „Dovedu si představit, že v krajských nemocnicích vznikne hospicové oddělení, je to mnohem levnější než kamenný hospic,“ naznačil.