Budoucí skláře chtějí zachránit cizinci
Zdroj: Právo/Jaroslav Švehla
Do Kamenického Šenova přichází podpora od umělců z celého světa * Krajští zastupitelé rozhodnou v lednu
Podpora od světoznámých umělců a institucí ze všech koutů světa míří v těchto dnech do malého městečka Kamenický Šenov na Českolipsku.
Vedení Libereckého kraje totiž chce tamní střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou, nejstarší sklářskou školu v Evropě a svým zaměřením nejspíš i na světě, uzavřít a příští rok přenést výuku do sklářské školy v nedalekém Novém Boru.
Chystaný krok se setkal s velmi negativním ohlasem, proběhla studentská demonstrace a proti zániku už vznikly také dvě petice. Jednu založili obyvatelé Kamenického Šenova a druhá se šíří po internetu díky Marcusovi Meltonovi ze Západotexaské A&M univerzity (WTAMU).
„Sloučení škol v Novém Boru a v Kamenickém Šenově by znamenalo zánik zdejší školy. Je to odkaz generace našich předků, kteří české sklo proslavili ve světě,“ zaznělo z úst ředitele kamenickošenovské sklářské školy Františka Janáka na včerejší tiskové konferenci.
Té se zúčastnily na tři desítky významných sklářských osobností, převážně absolventů umělecké školy v Kamenickém Šenově. Všichni debatující sdíleli názor, že školu s tak dlouhou tradicí a obrovským významem nelze jednoduše přesunout na jiné místo. Nikdo ze zástupců vedení Libereckého kraje a krajského úřadu pozvání na čtvrteční setkání nepřijal.
„Měl jsem již jiný program a stejně bych se asi nezúčastnil, vše podstatné, co jsme k tomuto tématu sdělit chtěli, jsme již veřejnosti prezentovali,“ řekl Právu náměstek libereckého hejtmana pro školství Radek Cikl.
Ten před časem zveřejnil plán na sloučení obou sklářských škol kvůli nízkému počtu studentů a kvůli chybějící dotaci 1,5 miliónu korun do Kamenického Šenova na platy pedagogů. Kamenickošenovskou školu navštěvuje 70 studentů a je naplněná z necelých 40 procent, o sklářské studijní obory na novoborské střední škole je zájem ještě menší, naplněná je z necelé třetiny. Do prvního ročníku sklářského učiliště nastoupilo sedm studentů a museli se spojit do jednotřídky s 20 žáky druhého ročníku.
„Škola v Kamenickém Šenově se nikdy neuzavře,“ sdělil prostřednictvím tlumočníka k překvapení přítomných v sále potomek slavné vídeňské firmy Lobmeyr Peter Rath.
„Pokud nebude mít Česká republika zájem školu dále provozovat, mezinárodní aliance významných sklářských společností je ochotna školu financovat,“ prohlásil Rath a sklidil od přítomných bouřlivý potlesk.
„Nesmírně mě tato nabídka těší, ale není to ostuda Libereckého kraje, že ekonomicky nemáme na provoz nejstarší školy,“ prohlásil krajský zastupitel za hnutí Starostové za Liberecký kraj a starosta Železného Brodu Václav Horáček. Vzápětí vyjmenoval letošní zbytné výdaje z krajského rozpočtu v řádu miliónů korun.
Sloučení škol bude projednávat krajské zastupitelstvo pravděpodobně v lednu 2010. Podle vyjádření zástupců dvou politických stran na včerejší konferenci budou proti návrhu hlasovat zastupitelé ODS a Starostové za Liberecký kraj.