V Libereckém kraji kandiduje do poslanecké sněmovny 250 lidí
zdroj: igenus.cz Autor: čtk
Liberec - V Libereckém kraji kandiduje v květnových volbách do Poslanecké sněmovny 250 lidí, což je o 20 více než před čtyřmi lety. Voliči přitom budou vybírat z kandidátek 18 politických subjektů stejně jako v roce 2006. Plnou sedmnáctičlennou kandidátku předložilo 11 subjektů, na kandidátce Národní prosperity je jen jediný kandidát.
Největší strany ODS, KSČM a ČSSD předložily kandidátky ve stejném složení, v jakém je navrhovaly už při přípravě předčasných voleb loni na podzim. Občanské demokraty povede do voleb poslanec Zdeněk Mach, další poslanec - Pavel Ploc je lídrem kandidátky sociálních demokratů. V čele komunistické kandidátky zůstala českolipská právnička Marie Nedvědová. Také kandidátka TOP 09 zůstala v nezměněné podobě v čele s železnobrodským starostou Václavem Horáčkem.
Výrazně se změnily zejména kandidátky menších stran. Velká změna je na kandidátce republikánů, které v Libereckém kraji povede do voleb sám předseda strany Miroslav Sládek. Křesťanští demokraté zase postavili na třetí místo kandidátky šéfa humanitární organizace Hand for Help Jaromíra Dolanského, který se chystá s polní nemocnicí pomáhat na Haiti.
Zajímavá je také kandidátka Dělnické strany sociální spravedlnosti, která potvrzuje, že je strana skutečně pokračovatelem Dělnické strany. Tu 17. února zrušil soud, kvůli podněcování k násilí a usilování o radikální změnu demokratického zřízení. Na sedmnáctičlenné kandidátce DSSS je devět kandidátů, kteří byli i na kandidátce Dělnické strany připravené loni na podzim do předčasných voleb. Stejný zůstal i lídr - Jindřich Nestler.
Před čtyřmi lety vyhráli volby do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji občanští demokraté se ziskem 38,81 procenta odevzdaných hlasů. Pro ČSSD, která skončila na druhém místě, se rozhodlo 29,31 procenta voličů. Třetí příčka patřila KSČM, kterou volilo 11,51 procenta voličů, a hranici pěti procent překročila ještě Strana zelených se ziskem 9,58 procenta hlasů. Letošní průzkumy jí ale dávají minimální šance.
Největší šanci dostat se do sněmovny mají podle průzkumů v kraji občanští a sociální demokraté a také komunisté, průzkumy dávají šanci na úspěch také TOP 09 a Věcem veřejným, které vede bývalý hejtman Petr Skokan. Hranici pěti procent zatím překračují i zemanovci.
V roce 2006 se do Poslanecké sněmovny za Liberecký kraj dostali jen občanští demokraté se čtyřmi mandáty, ČSSD se třemi a komunisté, kteří získali jedno křeslo. Zelení se přes velkou podporu voličů do sněmovny nedostali. V Libereckém kraji odevzdalo v roce 2006 své hlasy 62,35 procenta voličů, v roce 2002 jich bylo jen 55,83 procenta.
Přehled stran, které kandidují do sněmovny v Libereckém kraji
Volby do PS 2010 počet kandidátů 2010 Volby do PS 2006
ODS 17 ODS
ČSSD 17 ČSSD
KSČM 17 KSČM
KDU-ČSL* 17 KDU-ČSL
Strana zelených 17 Strana zelených
Volte Pravý Blok www.cibulka.cz 16 PB
Suverenita-Strana zdravého rozumu** 17 Strana zdravého rozumu
TOP 09 17 -
Strana práv občanů – zemanovci 17 -
Dělnická strana sociální spravedlnosti 17 -
Strana svobodných občanů 5 -
Národní prosperita 1 -
Věci veřejné 17 -
STOP 8 -
Občané cz. 14 -
Česká pirátská strana 8 -
Konzervativní strana 11 -
SPR-RSČ 17 -
Koalice pro Českou republiku
4 VIZE
Koruna Česká
Právo a Spravedlnost
Balbínova poetická strana
Národní strana
Strana Rovnost Šancí
NEZ
NEZ/DEM
SNK ED***
US-DEU
*) KDU-ČSL kandiduje společně s Evropskou demokratickou stranou, která v roce 2006 ve sněmovních volbách nekandidovala.
**) Suverenita - Strana zdravého rozumu vznikla spojením Strany zdravého rozumu, Strany důstojného života a strany Politika 21, která v roce 2006 ve sněmovních volbách nekandidovala.
***) SNK ED letos kandiduje spolu se stranou Věci veřejné, která v roce 2006 ve sněmovních volbách nekandidovala.