Převolební průzkum v Libereckém kraji

Zdroj: ČRo 1 - Radiožurnál

Jan BUMBA, moderátor

Pokud se potvrdí ve volbách to, co naznačuje bleskový průzkum společností SC&C a STEM, vypracovaný pro Český rozhlas, před další předvolební diskuzí, bude souboj dvou nejsilnějších stran v Libereckém kraji poměrně vyrovnaný. Podle tohoto exkluzivního průzkumu by ČSSD získala 25 procent, ODS 22. Třetí je TOP 09 s 16-ti procenty. Podrobnosti připojuje Václava Vařeková.

 

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka

Hranici 5-ti procent by na Liberecku překročilo 6 stran. Za TOP 09 s 11 a půl procenty by to byli Věci veřejné. 5. místo a 9 procent by patřilo komunistům.

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SCAC

Poslední stranou, která se dostává do toho volebního modelu, je Strana zelených. Dostala se přesně na 5 procent. Je třeba říci, že v podstatě ten Liberecký kraj byl relativně silný pro Stranu zelených i v roce 2006, tam získala téměř 10 procent.

 

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka

Říká vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová. Strana práv občanů Zemanovci stejně jako lidovci by podle průzkumu STEM a SC&C získali 3 a půl procenta hlasů. Hranici 5-ti procent by tak nepřekročili. Ve srovnání s bleskovými průzkumy pro Český rozhlas z počátku dubna, které SC&C organizovalo v Karlovarském kraji a na Vysočině, dává volební model na Liberecku větší šance pravici. Na Karlovarsku ztrácela ODS na první ČSSD 8 a půl procenta, na Vysočině 9 a půl. V obou krajích obsadili 3. příčku komunisté. Ti se na Liberecku odsunuli na 5. místo.

 

Jana HAMANOVÁ, vedoucí výzkumu SCAC

Ono je to dáno taky tím, že Liberecký kraj jakoby tradičně je pravicový kraj. Je to prostě místo, kde pravice i v minulých volbách měla výrazný náskok oproti levicovým stranám. Kdybychom udělali nějaký součet, jak to vypadá teď v současné doba, tak v podstatě levicové strany získávají necelých 40 procent, kdežto v těch Karlových Varech nebo na Vysočině byla ta situace taková, že levicové strany měly téměř polovinu těch volebním preferencí.

 

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka

Volební účast v průzkumu STEM a SC&C přislíbilo na Liberecku 73 procent voličů. Ve volbách před 4 lety to bylo 62. S náskokem téměř 10-ti procent zvítězila ODS před ČSSD. Třetí skončili komunisté. Kraj, který u nás patří k těm nejmenším, tak do sněmovny vyslal 8 poslanců. 4 za ODS, 3 za ČSSD a ve sněmovně za Liberecko usedl i 1 komunista. Zelení, kteří získali přes 9 procent hlasů, na poslanecký mandát nedosáhli. Průzkum prováděly agentury SC&C a STEM 9. a 10. dubna, a to formou rozhovorů na reprezentativním vzorku 1227 obyvatel Libereckého kraje. Václava Vařeková, Radiožurnál.

 

Jan BUMBA, moderátor

A ve studiu je nyní komentátor Radiožurnálu Petr Nováček. Dobré poledne.

 

Petr NOVÁČEK, redaktor

Hezký den.

 

Jan BUMBA, moderátor

Vzhledem k tomu, že odchylka oproti tomuto průzkumu může být u velkých stran kolem 3 procent, u malých asi kolem 2 procent, tak když se podíváme na ta čísla, ČSSD 25, ODS 22 a započteme tu odchylku, tak by se mohlo zdát, že šance těchto dvou velkých stran jsou v Libereckém kraji v zásadě srovnatelné. Jsou?

 

Petr NOVÁČEK, redaktor

To ano, tak to na první pohled vypadá, ale já bych si dovolil upozornit na určité časové řady, u nichž se ukáže ještě, cosi zajímavějšího. Sociální demokraté by teď, podle toho našeho průzkumu obdrželi na Liberecku 25 procent hlasů, to už bylo řečeno, ale podle průzkumu stejných 2 agentur pro Otázky Václava Moravce z poloviny února by tam bývala sociální demokracie dostala 23 procent. A co se ODS týče, ta by podle našeho průzkumu teď dostala 22 procent, ale v Otázkách Václava Moravce v únoru 24 procent. Chci tím říci, že dochází k určitému kolísání jen v tak krátké době, konkrétně řečeno, že sociální demokracie 2 procentní body od toho února přibrala a ODS naopak 2 ztratila. TOP 09 od února 2 a půl procenta přibrala, Věci veřejné dokonce 5 procent, ale komunisté naopak 3 procenta na Liberecku ztratili. Ještě zajímavější je to proto, že bych si netroufl na tej odhadovat vyrovnaný či nevyrovnaný souboj, je dlouhodobé porovnání. V roce 2006 ve volbách do sněmovny občanští demokraté získali na Liberecku 38,81 setina procenta hlasů a sociální demokraté 29,31, což znamená, že porovnáme-li toto, tento volební výsledek s dnešním naším údajem rozhlasovým, který jsme citovali, tak sociální demokraté jsou níž asi o 4 a půl procenta, ale občanští demokraté o 16.

 

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka

U ODS /nesrozumitelné/ úplně jiná story, ano.

 

Petr NOVÁČEK, redaktor

Tím chci říct, že ten vývoj je dynamický a že na základě toho snímku situace, provedeného před několika dny pro Český rozhlas, se netroufnu říci, jestli ten souboj bude či nebude mezi sociální demokracií a ODS na Liberecku vyrovnaný. Zatím, Honzo, máte pravdu, to tak vypadá.

 

Jan BUMBA, moderátor

Je Liberecký kraj skutečně pravicovější, než jiné regiony v České republice? Měli jsme třeba minulý týden srovnání s Vysočinou a zdá se, že v Libereckém kraji opravdu více lidí dává přednost pravicovým stranám.

 

Petr NOVÁČEK, redaktor

Ano, to je charakteristika Libereckého kraje a ukázaly to i ty první 2 naše průzkumy z minulého týdne. Tam ten odstup mezi sociální demokracií na 1. místě, občanskými demokraty na místě 2. byl zřetelně větší. Liberecko jest považováno za takovou jakousi, chci říct, menší baštu pravice proto, že jsme měli bašty proslulé, jako třeba Prahu.

 

Jan BUMBA, moderátor

Autoři průzkumu se ptali mimo jiné taky na vliv osobností lídrů politických stran. Ukázalo se, že v Libereckém kraji mají na voliče nejhorší vliv předseda ČSSD Jiří Paroubek a také Mirek Topolánek. Po včerejšku Mirek Topolánek definitivně a formálně opustil scénu. Může se to nějak projevit, to, že už nebude Mirek Topolánek formálně v čele ODS?

 

Petr NOVÁČEK, redaktor

Uvidíme. To je příliš krátká doba, co se stalo v ODS, aby se promítlo do takovýchto průzkumů, protože než to veřejné mínění vstřebá a jestli to prosím vůbec vstřebá, protože pro část voličů je to velmi subtilní otázka. To zaznamenají voliči, potenciální voliči ODS a těm to více či méně bude vyhovovat nebo nevyhovovat, ale ti, které Občanská demokratická strana tak řečeno nezajímá, tak ti nebudou ani nijak významně tu změnu registrovat, předpokládám. Ale kdybych měl odhadnout, tak bych to řekl jinak, že ty výslovně negativní hlasy, které se v těch průzkumech projevovaly, pokud šlo o Mirka Topolánka, že své straně neprospívá, tam to byl, to byly velice nízké údaje, které se pohybovaly pod méně než 20 procent, že prospívá své straně, to je samozřejmě strašně málo. Tak ty pominou a ten Petr Nečas je člověk, který nevyvolává proti sobě tolik emocí, takže potud by to pro občanské demokraty mohlo být lepší, ale Honzo, krátký dovětek, jestli dovolíte. Copak Topolánek, copak Nečas a copak Paroubek? Ten mimochodem, jaksi příznivci sociální demokracie, ale i jinými, své straně taky příliš neprospívá. Jediná osobnost čela politických stran, která naopak podle těch našich průzkumů prospívá své straně výrazně, tak to je šéf, předseda strany Věci veřejné Radek John, což je mimochodem jistý obraz české politické scény, když se náhle objeví bývalá televizní hvězda a ta předvolební situaci se náhle jeví být spásou pro řadu voličů.

 

Jan BUMBA, moderátor

Petr Nováček, komentátor Radiožurnálu. Děkuji.

Petr NOVÁČEK, redaktor

Já též. Na shledanou.