Střet lídrů v Liberci: mnoho prázdných slov

Zdroj: Mladá fronta DNES/Kateřina Frouzová

V liberecké knihovně včera diskutovali lídři šesti nejdůležitějších politických stran. Bavili se o korupci či o poplatcích ve zdravotnictví.

LIBEREC Padlo mnoho slov, která byla příliš populistická a málo originální. Včerejší debata lídrů šesti politických stran, které chtějímít v Libereckém kraji poslance, místy působila jako soutěž bonmotů.

Všichni kandidáti chtějí bojovat s korupcí, což je jedno z hlavních témat letošních květnových voleb. Pavel Ploc, lídr ČSSD, bude shánět neúplatné úředníky, v nichž vidí lék na korupci. Tím publikum v sále liberecké knihovny rozesmál. Stejně jako jeho hlavní konkurent, jednička ODS Zdeněk Mach, to však nemohl vidět. Ani jeden z nich totiž v Liberci nebyl. Oba poslanci odpovídali na otázky ze Sněmovny. ODS i ČSSD přitom předvolební kampaň staví na styku s voliči. Originalitu pojetí kontaktní kampaně jim nelze upřít. „Poslanci válčí o přehlasování prezidentova práva veta a strany potřebují jejich hlasy,“ vysvětloval jejich absenci moderátor pořadu Českého rozhlasu Martin Veselovský. Diváci v sále se tak mohli ptát směrem k jejich jmenovkám a odpovídaly jim reproduktory.

Jinak celkem klidný sál knihovny pobouřil snad jen jediný divák, když během své otázky, týkající se šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga, mluvil i o degenaraci šlechty. „Pan Schwarzenberg je nesmírně inteligentní člověk, kdo neměl možnost poznat ho osobně, neměl by ho kritizovat,“ reagoval na narážku liberecký lídr TOP 09 Václav Horáček.

Jednička komunistů Marie Nedvědová, která působí jako mírná žena, přešla hbitě do útoku. „A jak vysvětlíte, že pan Schwarzenberg zrestituoval svůj majetek díky úplatku?“ otočila se na lídra TOP 09. Horáček lehce zpanikařil a pak vybruslil odpovědí, že se na to musí zeptat knížete, protože má informace jen z novin.

Téměř všichni liberečtí lídři odsoudili v Česku předražené dálnice, když moderátorovi odpovídali na otázky. Vymysleli hromadu léků na korupci. Řešili problém poplatků ve zdravotnictví. „Chystáme revoluci ve veřejných zakázkách,“ sliboval Ploc.

Petr Skokan vyzýval politické konkurenty, aby stejně jako jeho Věci veřejné prosadili, že členové musí přiznat nabídku úplatku okamžitě. Skokan se do přehlídky bonmotů večera zapsal i tím, když pozval posluchače na exkurzi do věznice ve Stráži pod Ralskem.

Hned celá řada pikantností padla v bloku věnovanému státnímu rozpočtu. Kde vzít peníze?

Řada stran chce propouštět úředníky. Budoucí poslanci slibovali, jak si sníží platy. Vzpomínali na korupci a předražené státní zakázky. I na nich by šetřili. Například jednička komunistů by také zakázala státním firmám reklamu a zdravotním pojišťovnám sponzoring. Martina Pokorná od zelených radí zateplit obecní budovy, aby tolik neplatily za topení.

 

STATISTIKA - Volební průzkum

ČSSD

lídr Pavel Ploc     25 %

ODS

lídr Zdeněk Mach    22 %

TOP 09

lídr Václav Horáček  16 %

Věci veřejné

lídr Petr Skokan    11,5 %

KSČM

lídr Marie Nedvědová 9 %

Strana zelených

lídr Martina Pokorná 5 %

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.