Vizitky volebních lídrů vybraných stran v Libereckém kraji
Autor: čtk
Praha - Vizitky libereckých volebních lídrů pěti stran, které se dostaly při volbách v roce 2006 do Poslanecké sněmovny, a lídrů stran TOP 09, Strana práv občanů - zemanovci a Věci veřejné, jejichž zástupci mohou podle průzkumů zasednout ve sněmovně (řazeno abecedně podle názvů stran):
ČSSD:
Pavel Ploc (45 let) - poslanec, bývalý reprezentant ve skocích na lyžích. Absolvoval střední odbornou školu Pozemních staveb v Liberci. V 80. letech dosáhl řady sportovních úspěchů, získal stříbrnou a bronzovou olympijskou medaili, v roce 1983 překonal světový rekord v letech na lyžích. Později se stal reprezentačním trenérem a začal podnikat. Do politiky vstoupil v roce 1998 jako člen harrachovského zastupitelstva za Demokratickou regionální stranu. Do sněmovny byl zvolen jako člen ČSSD v roce 2006, pracuje ve školském a v petičním výboru, předsedá podvýboru pro mládež a sport. Od října 2008 do ledna 2010 byl libereckým krajským zastupitelem.
KDU-ČSL:
Roman Kumpošt (47; bez politické příslušnosti) - ředitel a jednatel společnosti Steinel Technik Liberec a lyžařský funkcionář. Vystudoval strojní fakultu Technické univerzity v Liberci, kde poté působil jako odborný asistent. Je bývalým československým reprezentantem v severské kombinaci. V letech 2001 až 2004 vedl Svaz lyžařů ČR, v letech 2004 až 2007 byl prezidentem organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009. Působí v Mezinárodní lyžařské federaci. Není a v minulosti nebyl členem žádné politické strany.
KSČM:
Marie Nedvědová (53; bez politické příslušnosti) - advokátka. Absolventka Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1979 až 2008 pracovala jako prokurátorka a později státní zástupkyně v České Lípě. Absolvovala řadu stáží, mimo jiné na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Od loňského roku působí jako advokátka.
ODS:
Zdeněk Mach (57) - poslanec. Na vysoké škole CEVRO Institut vystudoval politologii a mezinárodní vztahy. Do ODS vstoupil v roce 1991. V roce 2006 se dostal do sněmovny, kde je členem zemědělského výboru a výboru pro životní prostředí. Od loňského roku je předsedou místního sdružení ODS v Semilech, tuto funkci již vykonával v letech 1998 až 2000. Od roku 1993 pracoval jako oblastní manažer ODS a také jako poslanecký asistent
Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ):
Věra Dunajčíková (51) - ředitelka sloučených základních a mateřských škol ve Frýdlantu. Vystudovala speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově v Praze. Začínala jako vychovatelka a učitelka v libereckém diagnostickém ústavu. Později působila jako vedoucí vychovatelka či učitelka v dětském domově ve Frýdlantu, kde byla i ředitelkou.
Strana zelených:
Martina Pokorná (35) - místopředsedkyně strany. Absolvovala Právnickou fakultu UK, od roku 1998 pracuje v notářské kanceláři v Turnově. V roce 1998 spoluzakládala místní Unii svobody, ze které vystoupila v roce 2003 kvůli postoji strany k rychlostní silnici R35. V roce 2004 se na čtyři roky stala krajskou zastupitelkou na kandidátce Strany pro otevřenou společnost, jejíž členkou byla od února do září 2005. Od roku 2006 je ve SZ, loni v prosinci byla zvolena místopředsedkyní. Působí také v zastupitelstvu Turnova.
TOP 09:
Václav Horáček (53; člen hnutí Starostové pro Liberecký kraj) - starosta Železného Brodu. Vystudoval pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem. Byl učitelem na základní škole a posléze zástupcem ředitele na 1. základní škole v Železném Brodě. Od roku 1994 je starostou Železného Brodu. Nebyl v žádné politické straně, od roku 2008 je členem hnutí Starostové pro Liberecký kraj.
Věci veřejné:
Petr Skokan (46) - předseda Euroregionu Nisa, bývalý hejtman Libereckého kraje; do loňského léta člen ODS. Absolvent stavební průmyslovky, pracoval u Pozemních staveb v České Lípě. Od roku 1989 podnikal. V roce 1992 se stal členem ODS, dva roky nato byl zvolen do českolipského zastupitelstva. Od roku 1998 byl šest let starostou České Lípy. V letech 2004 až 2008 byl hejtmanem Libereckého kraje, předloni se neúspěšně ucházel o senátorské křeslo.