U libereckých studentů levice úplně propadla

Zdroj: Mladá fronta DNES/Kateřina Frouzová

LIBEREC Výsledky studentských voleb unikly z libereckého Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Jeronýmově ulici. Drtivě tu vyhrála TOP 09. ČSSD naopak u studentů propadla, nepřekročila pětiprocentní hranici a do pomyslného studentského parlamentu by se vůbec nedostala.

Gymnázium se připojilo do projektu Studentské volby, který v Česku organizuje humanitární organizace Člověk v tísni. Později se škola od projektu odhlásila a uspořádala volby sama.

Výsledky školy zveřejnil její pedagog a zároveň starosta Chrastavy na Liberecku Michael Canov. „Dostal jsem je mailem od několika lidí i studentů a ručím za jejich pravdivost,“ říká.

Drtivé vítězství TOP 09, fiasko ČSSD. Tak dopadly studentské volby na libereckém gymnáziu v Jeronýmově ulici.

Proti vyhlášení výsledků se postavil sociálnědemokratický náměstek hejtmana Radek Cikl, stejně ale unikly na veřejnost.

 

„Několik odesílatelů mne prosilo, abych je zveřejnil, protože se jako starosta nemusím bát,“ dodal Canov, který za Starosty pro Liberecký kraj bude na podzim kandidovat do Senátu. „Zveřejnil bych výsledky i v případě, kdy by dopadly úplně opačně a vyhrála ČSSD.“

Proti vyhlášení výsledků ale byl sociálnědemokratický náměstek hejtmana Radek Cikl. Ostatně Asociace hejtmanů, kterou ovládá ČSSD, před časem tlačila na to, aby školy oznámily výsledky až po skutečných květnových volbách. Podle nich by někdo mohl hlasování zneužít v kampani. Člověk v tísni na tuto podmínku přistoupil.

Náměstek Radek Cikl upozorňuje, že studentské volby se na škole oficiálně nekonaly. To má pravdu. Nicméně akce tu proběhla a voleb se účastnilo 220 studentů, účast tedy byla 39 procent. „Tyto volby byly čistě privátní akcí kohosi,“ zdůraznil Cikl.

Před tím naznačil, že by za tím mohl stát starosta Canov. Ten to ovšem odmítá. „V den, kdy se volby konaly, jsem ve škole vůbec nebyl. Pořádal to jeden z kolegů společně se studenty. Neměl jsem v tím nic společného, jen mi výsledky poslali mailem,“ hájí se Canov.

Starosta prý zveřejnil hlasování, protože se nechtěl dívat na to, jak se do škol vrací atmosféra jako z dob totalitního režimu. Ředitelka libereckého gymnázia Zdeňka Kutínová uvedla, že ji mrzí, že výsledky unikly na veřejnost. „Chtěla bych upozornit, že jsme během studentských voleb zákon neporušili. Ve škole nedošlo k žádné politické agitaci, nezveřejňovali jsme programy stran. Jen jsme dali dětem seznam, aby si vyzkoušely mechanismus voleb,“ reagovala Kutínová. Na otázku, zda se starosta Canov do akce nějak zapojil, odpověděla: „Ne. Jen výsledky zveřejnil. Volby neorganizoval.“ Učitelé si volby uspořádali sami, zachovali ale pravidla Člověka v tísni.

 

Vadí vám studentské volby? Nebo jsou pro mladé lidi přínosem?

Pište na katerina.frouzova@mfdnes.cz

 

FAKTA

Výsledky studentských voleb  Gymnázium Jeronýmova Liberec

TOP 09 55 %

ODS 15,6 %

Věci veřejné 12,4 %

Česká pirátská strana 3,7 %

Strana zelených 3,2 %

Dělnická strana 3,2 %

ČSSD 2,3 %

Koruna Česká 1,8 %

KDU-ČSL 1,4 %

KSČM 0,9 %

Suverenita 0,5 %

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.