Výsledky a zajímavosti z parlamentních voleb Libereckého kraje
Zdroj: ČRo Sever
moderátor
V pátek a v sobotu jsme si vybírali své zástupce do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Jak asi víte, v celorepublikovém součtu vyhrála ČSSD s 22 procenty, následovaná ODS s 20. Třetí byla TOP 09 s necelými 17 procenty, čtvrtí komunisté a páté Věci Veřejné. Obě tyto strany měly kolem 11 procent. Jak volili obyvatelé Ústeckého kraje, o tom si právě teď budu povídat s Veronikou Kindlovou, kterou mám u mikrofonu ve studiu, Veroniko, hezké dopoledne.
Veronika KINDLOVÁ, redaktorka
Hezké dopoledne.
moderátor
Jaká byla účast, Veroniko, a na úvod tě také poprosím o veškerá čísla, jaké je v Ústeckém kraji pořadí stran a kolik dostaly hlasů.
Veronika KINDLOVÁ, redaktorka
Tak, ta účast se pohybovala kolem 55 procent, bylo to méně, než v roce 2006 a taky méně, než byl ten celorepublikový průměr. Co se týče výsledků, tak téměř čtvrtina lidí, kteří přišli v Ústeckém kraji k parlamentním volbám, dala svůj hlas sociální demokracii. Víc než 17,5 procenta získala ODS následovaná KSČM s 13,5 procenty. Za komunisty byla TOP 09 se zhruba 13 procenty a páté byly Věci Veřejné s 11,5 procenty. Pětiprocentní hranici v našem kraji, tedy v Ústeckém kraji překročili také zemanovci a Suverenita Jany Bobošíkové.
moderátor
Letošní volby byly hodně zajímavé, tedy alespoň třeba pro mě osobně a byly ve znamení úbytku hlasů pro velké strany ve prospěch nových politických uskupení. Bylo to tak i v Ústeckém kraji?
Veronika KINDLOVÁ, redaktorka
V Ústeckém kraji to bylo úplně stejně, sociální demokraté dostali letos o 40 tisíc hlasů méně než v roce 2006, tedy při posledních parlamentních volbách. Občanským demokratům ubylo dokonce 70 tisíc hlasů. O 10 tisíc hlasů přišli také komunisté. Tyhle ztracené hlasy skončili zejména u malých nebo nových stran, právě parlamentní nováčci TOP 09 a Věci Veřejné na tom vydělali. Přesun voličů k malým stranám je dobře vidět i na tom, že zatímco v roce 2006 dalo více než 90 procent voličů v Ústeckém kraji hlas stranám, které se dostaly do sněmovny a propadlo tak jen asi 8 procent hlasů. Letos ten poměr byl daleko dramatičtější, strany, které nepřekročily pětiprocentní hranici dostaly letos asi 20 procent všech hlasů.
moderátor
Letos také bylo mezi voliči populární to takové, to kroužkování, tedy udělování preferenčních hlasů. Lidi jich rozdali více než 3,5 milionu. V mnoha krajích to pořádně zamíchalo pořadím na kandidátkách. Jak kroužkovali voliči v Ústeckém kraji?
Veronika KINDLOVÁ, redaktorka
V Ústeckém kraji také kroužkovali, ale k žádným razantním skokům nebo dokonce k odstraněním lídrů kandidátek v Ústeckém kraji nedošlo. Asi největší "senzací" je úspěch Jaroslava Foldyny, který se ze šestého místa, které už by se nevešlo do sněmovny, dostal na třetí pořadí a sebral tak poslaneckou lavici šéfovi krajské organizace ČSSD Petru Bendovi, který se tedy do sněmovny nedostal, i když, jak píší zpravodajské servery, když se snaží sociální demokraté domluvit s druhým Jiřím Šlégrem, aby Petru Bendovi své místo přepustil. U ODS nedošlo vůbec k žádným posunům, tam voliči kroužkovali, dá se říct, disciplinovaně a tak, že respektovali do pořadí, to znamená, že první kandidát dostal nejvíce preferenčních hlasů, druhý byl na druhém místě, třetí na třetím, takže na téhle kandidátce se nic nestalo. Zato u komunistů se třetí Gabriela Hubáčková posunula na druhé místo a nejlepším krajským skokanem, co do těch preferenčních hlasů, byla Patricie Kotalíková z TOP 09, kterou voliči svými preferenčními hlasy posunuli z jedenáctého až na druhé místo.
moderátor
Tolik tedy Ústecký kraj a čísla v Ústeckém kraji letošních voleb, děkujeme za ně Veronice Kindlové, na slyšenou.
Veronika KINDLOVÁ, redaktorka
Na slyšenou.
moderátor
A teď se podíváme do Libereckého kraje, i tam přinesly sněmovní volby překvapivé výsledky. My si je teď připomeneme s redaktorkou Ivanou Bernáthovou. Ivano, hezké dopoledne.
Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka
Hezké dopoledne. V Libereckém kraji šli voliči k volebním urnám ve vysokém počtu v první den voleb, tedy v pátek, mnohde odvolila až polovina voličů a na některých místech dokonce museli voliči čekat v menších frontách, například ve škole na libereckém sídlišti Dobiášova. Na takový nápor nebyly volební komise připravené. Druhý den voleb už byl ale naprosto poklidný, lidí chodilo méně a bylo to pak znát na celkové volební účasti, která překročila 61 procenta a nakonec byla menší než před 4 lety. Lidé mi ale říkali, že mají pocit, že v těchhle volbách šlo o víc než před 4 lety a výsledky jim nakonec daly za pravdu. Nejlepší volební účast měli v Rakousích na Semilsku, 91 procenta a nejméně v Ralsku na Českolipsku, 40 procent oprávněných voličů.
moderátor
Ivano, jak už jsme ve zpravodajství Českého rozhlasu Sever informovali, ve volbách v Libereckém kraji si nejlépe vedla ODS, takže si Liberecký kraj udržel modrou barvu.
Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka
Ano, ale nedá se to srovnat s minulými sněmovními volbami, kdy získala 39 procent oproti současným 20,5 procentům. Navíc na ně doslova dýchá TOP 0 devítka, která získala o pouhé jedno procento méně než ODS. Třetí příčka patří ČSSD. Hlasovalo pro ně 19,4 procenta voličů. Všechny 3 strany si tak zajistily po dvou mandátech ve sněmovně. Čtvrtou pozici obsadily Věci Veřejné, které získaly 12,8 procenta, pátí skončili komunisté s 10,3 procenta hlasů. Obě strany budou mít ve sněmovně po jednom poslanci.
moderátor
Tyto sněmovní volby doslova hýří překvapeními. Jaká překvapení byla v Libereckém kraji?
Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka
Tak, pro jedničku a dvojku na kandidátce ODS Zdeňka Macha a Tomáše Hasila, kteří už v končícím volebním období ve sněmovně zasedali, bylo nepříjemným překvapením, že je díky preferenčním hlasům přeskočili kandidáti za nimi. Ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček a právnička Ivana Vébrová. Opravdový veletoč pak způsobilo kroužkování oblíbených kandidátů na hlasovacích lístcích v profesním i rodinném životě starostovi Semil Janu Farskému, který se nechal před časem umluvit a souhlasil s tím, že bude na sedmnáctém místě kandidátky TOP 0 devítky. Taky kvůli tomu, že chtěl podpořit svého kamaráda, jedničku, starostu Železného Brodu Václava Horáčka. Teď bude muset vydržet s poslancováním a starostováním zároveň minimálně do komunálních voleb.
moderátor
Tolik tedy Ivana Bernáthová a výsledky a zajímavosti z parlamentních voleb Libereckého kraje, děkujeme.