Poslanci ODS v Libereckém kraji Mach a Hasil své posty neobhájili

Zdroj: čtk

Liberec - Poslanci ODS v Libereckém kraji Zdeněk Mach a Tomáš Hasil neobhájili ve volbách do Poslanecké sněmovny svá křesla. Přestože stáli v čele kandidátky, díky přednostním hlasům je přeskočili ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček, který byl číslem šest a jablonecká právnička Ivana Weberová. Voliči ODS dali svými preferenčními hlasy v Libereckém kraji jasně najevo, že chtějí změnu.

ODS v Libereckém kraji vyhrála, když jí svůj hlas dalo 20,47 procenta voličů. Získala dva mandáty. "Těší mě, že jsme v Libereckém kraji vyhráli a že je to jasné vítězství pravice, na druhou stranu je ale obrovským zklamáním, že jsme nedokázali obhájit ty čtyři mandáty, které jsme měli," řekl předseda Senátu a krajský předseda Přemysl Sobotka. Nečekaná podle něj byla i velká podpora TOP 09, která v Libereckém kraji skončila za ODS s odstupem jediného procentního bodu.

TOP 09 dalo v Libereckém kraji hlas 19,44 procenta voličů, což je po Praze nejvíce v zemi. I ona získala dvě křesla. "I pro nás je tak velká podpora překvapením, tolik hlasů jsme nečekali. Myslím, že za ně hodně vděčíme hlavně mladým voličům," řekl ČTK lídr liberecké kandidátky TOP 09 a železnobrodský starosta Václav Horáček. Podpora voličů a preferenční hlasy podle něj také ukázaly, jak velkou podporu mají starostové, s nimiž se strana v Libereckém kraji pro sněmovní volby spojila.

Překvapením byl výsledek voleb také pro starostu Semil Jana Farského, který díky preferenčním hlasům skočil na kandidátce TOP 09 z posledního 17. místa rovnou do sněmovny. "Nejsem na to připraven, musím si rozmyslet, co dál," řekl třicetiletý starosta. Rád by zůstal v čele města, kde má spoustu rozdělané práce. Jeho pozice je ale o to horší, že nedávno prodělal vážný úraz a je upoután na lůžko. "Na nohy se postavím nejdřív za měsíc," řekl. I pak ale bude potřebovat náročnou a dlouhou rehabilitaci.

 

Ani ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček (ODS) s křeslem poslance nepočítal. I jeho vynesly do čela kandidátky přednostní hlasy, které mu dalo více než 3000 voličů. "Rozhodně jsem s tím nepočítal a nejsem na to připraven, musím si rozmyslet, co dál," přiznal bezprostředně po vyhlášení výsledků ČTK. Zároveň ale Němeček připustil, že si uvědomuje, že není možné zastávat zodpovědně místo ředitele nemocnice a zároveň být poslancem, a že si tedy bude muset vybrat.

 

Nováčkem v Poslanecké sněmovně bude také bývalý liberecký hejtman za ODS Petr Skokan, který byl lídrem kandidátky strany Věci veřejné. Tu v kraji podpořilo 12,79 procenta voličů, což je největší podpora v zemi. Díky tomu strana získala jeden mandát stejně jako komunisté, které volilo 10,32 lidí. "Je to pěkný dárek k narozeninám, potěšilo mne, že voliči vyjádřili svou touhu po změně nejen podporou Věcí veřejných, ale i preferenčními hlasy, když ukázali, že si nenechají od stran nic diktovat," poznamenal Skokan v reakci na přesuny na kandidátkách občanských demokratů.

 

Nepříliš příjemným překvapením byly výsledky voleb pro ČSSD, která v Libereckém kraji skončila až za ODS a TOP 09. I když Pavel Ploc, který dostal bezmála 5600 přednostních hlasů, byl nejúspěšnějším kandidátem v kraji. Hlas ČSSD dalo 19,40 procenta voličů, a získala tak dva mandáty. "Čekali jsme větší podporu, věřili jsme, že ty tři mandáty z minulých voleb obhájíme," řekl krajský předseda a europoslanec Robert Dušek. Strana si chce udělat podrobnou analýzu, proč se výsledek tak lišil od průzkumů. V komunálních volbách se bude zřejmě snažit oslovit i mladé voliče.

 

Liberecký kraj patří mezi malé volební obvody. V roce 2006 vyhráli volby do Poslanecké sněmovny v kraji občanští demokraté se ziskem 38,81 procenta odevzdaných hlasů a získali čtyři mandáty. Pro ČSSD na druhém místě, se rozhodlo 29,31 procenta voličů, což straně zajistilo tři křesla, a jeden mandát získali komunisté, které volilo 11,51 procenta voličů. Své hlasy tehdy odevzdalo 62,35 procenta voličů. Letos byla účast nižší, když svůj hlas odevzdalo 61,41 procenta voličů.