Poplatky u lékaře zřejmě od července skončí
Zdroj: Jablonecký deník
Liberec - Nejpozději od července přestane Liberecký kraj hradit poplatky za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních a jejich lékárnách. Včera to řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD).
O přesném datu ukončení úhrady regulačních poplatků rozhodnou krajští radní na mimořádném jednání v pondělí 14. června. Od loňského února, kdy kraj úhradu poplatků zavedl, vyplatil z rozpočtu bezmála 31 milionů korun. Liberecký kraj vlastní tři zdravotnická zařízení - nemocnice v Liberci a České Lípě a Léčebnu respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku. Poplatky hradí také v lékárnách krajských nemocnic a od loňského dubna mají na úhradu nárok také pacienti, kteří si léky kupují v nemocniční lékárně ve Frýdlantu, která rovněž patří liberecké nemocnici. „Poplatky za sebe nechává hradit 60 procent klientů v lékárnách a 61 procent pacientů při hospitalizaci,“ dodal Novák. Na pohotovostech za sebe nechává platit 44 procent lidí.
Úhradu poplatků prosadila ČSSD po loňských vítězných krajských volbách, od začátku ji ale kritizovali opoziční Starostové pro Liberecký kraj a ODS.
Podle nich je nespravedlivá a diskriminační vůči obyvatelům Jablonecka a Semilska, kde krajská zdravotnická zařízení nejsou, a lidé tam poplatky hradit musejí.
„Od začátku roku jsme počítali s úhradou poplatků jen do voleb, proto jsme z rozpočtu vyčlenili jen deset milionů korun,“ řekl Novák. Už v květnu ale začaly peníze docházet, proto zastupitelé přidali na poplatky dalších deset milionů z rezerv.
„Peníze které nevyužijeme na poplatky, zůstanou v rezervě,“ ujistil radní. Kraj ale zrušením úhrady regulačních poplatků reaguje hlavně na výhrady Evropské komise, podle níž je diskriminační a může být formou nedovolené podpory. „Na to, abychom hradili poplatky ve všech lékárnách a zdravotnických zařízeních v kraji, peníze v rozpočtu nemáme,“ dodal Novák.
Liberecký kraj letos hospodaří s úsporným rozpočtem. Počítá se zhruba čtyřprocentním propadem daňových příjmů.
Zatímco loni získal zhruba 2,057 miliardy, rozpočet na rok 2010 počítá s příjmy z daní 1,975 miliardy Kč. Přesto je rozpočet stejně jako v minulých letech nastaven jako vyrovnaný s příjmy a výdaji 2,144 miliardy Kč.
Méně peněz je ale na investice, na spolufinancování projektů z EU a šetřit musejí i příspěvkové organizace. Méně je i ve fondech a grantových programech. Zatímco loni rozdělovaly 184 milionů korun, letos je v nich sotva třetina.