Opozice: Placení poplatků by měla vyšetřit policie

Zdroj:Mladá fronta DNES

Liberecký kraj dnes končí s hrazením poplatků za pacienty. Vydal za ně víc než 30 milionů korun. Podle opozice to udělal nezákonně a vedení kraje by za to mělo být potrestáno. Liberecký exprimátor Jiří Drda si myslí, že politici by měli nést i trestní odpovědnost.
LIBERECKÝ KRAJ

Půjde hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler kvůli proplácení zdravotnických poplatků před soud? Pokud by o tom rozhodovala politická opozice, pak by možná v rukou justice skutečně skončil.
Poplatky, s jejichž hrazením pacientům od dnešního rána kraj končí, totiž například podle libereckého exprimátora a krajského zastupitele za „Starosty“ Jiřího Drdy proplácel úřad nezákonně. A lidi, kteří za to mohou, tedy krajské vedení složené z politiků ČSSD, by za to podle něj měl stihnout trest.
„Zastupitelé slibovali, že budou jednat ve prospěch občanů kraje a odpovědně hospodařit se svěřenými penězi. Nesou tedy nejen politickou a občanskou odpovědnost, ale jsou odpovědní i trestněprávně,“ tvrdí Drda.
Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák nicméně nemá strach, že by on nebo někdo z jeho kolegů mohl být vystaven například trestnímu stíhání. Podle něj totiž kraj nic nelegálního neudělal. „Způsob úhrady byl v souladu se zákony,“ uvedl Novák.
Nesouhlasí ani s tím, že by krajský úřad hrazením poplatků špatně hospodařil s penězi. Regulační poplatky přestal ode dneška Liberecký kraj platit za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních a lékárnách.
Jde o nemocnice v Liberci a v České Lípě, Léčebnu respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku a lékárny krajských nemocnic a rovněž nemocniční lékárnu ve Frýdlantu. Za poplatky krajský úřad utratil celkem víc než třicet milionů korun.
„Proč bylo rozházeno touto formou zhruba 31 milionů z napjatého rozpočtu, a to i v prospěch lidí, kteří nejsou a nebyli v nouzi,“ ptá se Drda. „To, že odpovědní lidé za tento hazard přijmou odpovědnost a vzdají se funkcí, nelze předpokládat. Nemají na to duševně ani morálně. Na to jsou příliš závislí na penězích a moci. Věřím však, že státní orgány začnou konat a budou je volat k odpovědnosti. Někdo by měl škody nahradit,“ pokračuje Drda.
On sám ani jeho kolegové z hnutí Starostové pro Liberecký kraj ovšem patrně trestní oznámení podávat nebudou. „Celou věc ještě projedná náš zastupitelský klub. Je třeba vše důkladně zvážit,“ uvedla Barbara Vítková, tajemnice zastupitelského klubu Starostů pro Liberecký kraj.
Úhradu poplatků prosadila ČSSD po loňských vítězných krajských volbách, od začátku ji však kritizovali nejen Starostové pro Liberecký kraj, ale i ODS. Podle nich je nespravedlivá a diskriminační například vůči obyvatelům Jablonecka a Semilska, kde krajská zdravotnická zařízení nejsou a lidé tam poplatky hradit musí. Podobný názor má i Evropská komise, která upozornila kraje na to, že úhrada poplatků jen v některých zařízeních může být formou nedovolené podpory.
To byl hlavní důvod, proč se kraj nyní rozhodl úhradu zrušit. „Na to, abychom hradili poplatky ve všech lékárnách a zdravotnických zařízeních v kraji, peníze v rozpočtu nemáme,“ dodal Novák.
Současně si však Novák nemyslí, že by proplácení poplatků mohlo nějak výrazně narušit ekonomickou rovnováhu trhu v regionu. „To už je politikum. Nevím, jak mohou tři lékárny v kraji diskriminovat desítky dalších a takto jim nekale konkurovat,“ soudí Novák.
Téměř dvě třetiny peněz za poplatky mířily z Libereckého kraje do liberecké nemocnice, která je největším krajským zdravotnickým zařízením. Asi čtvrtina peněz putovala do České Lípy a zbytek cvikovské léčebně.
Liberecký kraj hradil poplatky za pacienty od loňského 1. února. Lidé jen podepsali doklad, kterým uznali svůj dluh vůči zdravotnickému zařízení a souhlasili s tím, že ho za ně uhradí kraj.
„Platit za sebe nechávalo 60 procent klientů v lékárnách a 61 procent pacientů při hospitalizaci,“ vypočítal Novák. Na pohotovostech za sebe nechávalo platit 44 procent lidí. „Jako lékař vím a ze zkušenosti lze také předpokládat, že valnou většinou šlo o nemocné s chronickými chorobami, ve vyšším věku, kteří musí užívat řadu léků,“ uzavřel radní pro zdravotnictví.

„Politici se funkcí nevzdají. Nemají na to duševně ani morálně.“ Jiří Drda Starostové pro Liberecký kraj

Jak hodnotíte proplácení poplatků? Byli jste pro, nebo proti? Pište na redlib@mfdnes.cz