Martin Půta: Hejtman je starosta kraje, ne gubernátor

MFDnes 1. 10.

Jak byste charakterizoval hnutí Starostové pro Liberecký kraj?

Naše hnutí vzniklo v roce 2008 s hlavním cílem ovlivňovat fungování Libereckého kraje. Pochopili jsme, že ani ODS ani ČSSD nereprezentují zájmy obyvatel kraje, ale jsou představiteli úzkých skupinových a osobních zájmů lidí, kteří tahají za nitky v zákulisí.

Čtyři uplynulé roky jste byli v tvrdé opozici proti vládnoucí ČSSD…

Myslím, že jsme svou roli splnili dobře. Pokud by v krajském zastupitelstvu nesedělo sedm našich zástupců, bylo by každé zasedání LK o polovinu kratší a pro řadu kolegů v zastupitelstvu příjemnější, protože by se dřív dostali na chlebíčky. Tak ale zastupitelstvo fungovat nemůže. Musí se na něm hledat řešení problémů, a ne pouze schvalovat dohody předjednané v kancelářích kmotrů.

Co je největší problém opozice?

Málo informací. Handicap máte především v tom, že pokud vám vedení kraje nechce dát informace, nemáte žádný způsob jak se k nim dostat. Připomenu současnou kauzu s nestandardní soutěží na nákup nafty pro Silnice LK a.s. Všechny indicie směřují k tomu, že dosažená úspora mohla být řádově až o pět milionů ročně vyšší, než v soutěži byla. Když zjistíte půl roku po vyhlášení soutěže, že něco takového proběhlo, nezbývá nic jiného, než to zveřejnit a upozornit novináře, protože nemáte jinou možnost, jak tu záležitost reálně ovlivnit.

Co první byste chtěli po svém případném volebním vítězství na Libereckém kraji změnit?

Rád bych změnil vnímání kraje. Hejtman není žádný krajský prezident, ani gubernátor. Hejtman je starosta kraje s více než 438 000 obyvateli. Je třikrát menší než Praha, zhruba velký jako Brno. Proto si myslím, že papalášské manýry, které tady čtyři roky někteří radní prováděli, musí skončit v den našeho nástupu na kraji. Jako symbol této změny okamžitě odstraníme všechny neoprávněné výhody krajských radních – od služebních bytů, až po neoprávněně vyplácené odměny v dozorčích radách.

 

 

Martin Půta, 41 let

starosta Hrádku nad Nisou

zastupitel Libereckého kraje

předseda Euroregionu Nisa

kandidát na hejtmana za politické hnutí Starostové pro Liberecký kraj (č. 23)

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.