Trojici politiků čeká rezignace

Liberecký kraj – Z důvodu neslučitelnosti funkcí musí z politiky odejít Bartoňová, Cikl a Mackovík.

(převzato z http://liberecky.denik.cz)

Rozloučit s politikou se budou muset Eva Bartoňová (ODS), Stanislav Mackovík (KSČM) a Radek Cikl (ČSSD). Všichni tři byli sice zvoleni v říjnových krajských volbách, výkon jejich mandátu se ale neslučuje se zákonem. Ten vylučuje, aby politik zároveň zastával funkci v organizaci zřizované krajem nebo na ministerstvu.

Bartoňová je náměstkyní ministra školství, Cikla mají jmenovat ředitelem střední školy a Mackovík řídí krajskou záchranku. Ani jeden z těchto postů nedovoluje být zároveň v politice. Nebyli by totiž nezávisl a dostali by se do střetu zájmů.

Bartoňová a Cikl Deníku potvrdili, že mandát složí, Mackovík jej kvůli neúčasti na prvním jednání zastupitelstva a nesložení slibu zastupitele ještě nemá a slib složit ani nehodlá. Jako jediný si ovšem nechává vrátka do politiky pořád trochu otevřená.

„Mé rozhodnutí ohledně mandátu krajského zastupitele bude přímo závislé na možnosti, jak co nejvíce prospět záchrance a tím i obyvatelům kraje. To znamená, abych co nejvíce dostál tomu, co jsem říkal a prosazoval během předvolební kampaně," sdělil Stanislav Mackovík.

Nemá lehké rozhodování. Jakožto krajskému zastupiteli by mu náležela odměna jen 3,5 tisíce korun měsíčně, musel by si navíc hledat jinou práci a nebo se stát řadovým záchranářem. Neměl by navíc jistotu, že jej ze záchranky nový šéf nevyhodí. Podobné riziko by mu hrozilo, i kdyby se vzdal politiky a zůstal šéfem záchranky. Nová koalice jej může kdykoliv z funkce odvolat. Mackovík by pak nebyl ani zastupitel, ani záchranář. Věru těžká volba.

„Nechci se ukvapeně rozhodovat. Vím ale, že práce ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje mě naplňuje a na devadesát procent tu zůstanu," konstatoval na závěr Mackovík.

Podobné dilema má i Radek Cikl. Někdejší radní pro oblast školství byl odcházející radou kraje na poslední chvíli jmenován ředitelem Střední průmyslové školy stavební v Liberci. Tím naštval nově zformovanou koalici Starostů a Změny, kteří tento krok označili za rozdávání trafik. Cikl se však hájí, že by bylo pod úroveň politika, jít si stoupnout do fronty na pracák.

„Čtyři roky jsem byl ve vysoké funkci. Vyhrál jsem konkurz. Mohl bych se cítit uražen, pokud mě dopředu diskriminují jen na základě mé politické příslušnosti," říká Cikl a dodává, že mandát zastupitele složí až ve chvíli, kdy nastoupí na místo ředitele. To se má stát příští rok v červenci. Do té doby Cikl zastupitelem zůstane.

„Jakmile nastane hrozba mé neslučitelnosti s mandátem, tak ho položím," ujistil Radek Cikl. Čas na rozmyšlenou si vzala i Eva Bartoňová, která konstatovala, že ze zastupitelstva odejde v zákonné lhůtě tří měsíců od zisku mandátu.
Lavírování se příliš nelíbí hejtmanovi Martinu Půtovi (SLK). Ten tvrdí, že dotyční si měli předem rozmyslet, jestli budou usilovat o podporu voličů.

„Měli zvážit, než se nechali na kandidátky napsat. Není to hezký vzkaz voličům, pokud od nich dostali důvěru a teď odejdou. Mohli to být dobří zastupitelé," posteskl si Půta. "Řešením by bylo změnit volební zákon. V Polsku například platí, že pokud by se člověk dostal do neslučitelnosti funkcí, nesmí ve volbách vůbec kandidovat."

Autor: Tomáš Lánský