Volby: kakaový Kraus i exhejtman
Zdroj: Mladá fronta Dnes/KATEŘINA FROUZOVÁ
Své kandidáty na poslance představilo sedmnáct politických organizací. Jsou mezi nimi nováčci i známé tváře
Liberecký kraj - Pestrý seznam kandidátů na post poslance nabízí voličům v Libereckém kraji sedmnáct politických stran, sdružení a hnutí, jejichž seznam se ve středu odpoledne definitivně uzavřel.
Do politiky se vrací některé známé tváře jako například exposlanci Michal Kraus a Oldřich Němec. Oba bývali ve stejné straně - sociální demokracii, nyní Němec kandiduje za Stranu důstojného života a Kraus, který z politiky na čas zmizel kvůli kakaové aféře, za ČSSD. O zájem voličů se uchází například také exhejtman Petr Skokan. Ten se rozhádal s ODS a jako jedničku jej nominovaly Věci veřejné.
Lídrem občanských demokratů je semilský poslanec Zdeněk Mach, za ČSSD dostal jedničku exskokan na lyžích a poslanec Pavel Ploc. Právě tyto dvě strany se zřejmě poperou o nejvíce hlasů. Každá by chtěla získat alespoň čtyři mandáty. Obhajovat křeslo poslance budou i komunisté, povede je advokátka Marie Nedvědová.
Politolog: Malé strany si rozdělí středové voliče Naše kampaň startuje sedmého září, kdy otevřeme na Benešově náměstí kontaktní místnost. Ta bude otevřená až do voleb, upozornil Ploc.
ODS podle Macha začne o sedm dní dříve a zaměří se hlavně na kontakt s voliči. Budeme objíždět města a obce v kraji a debatovat s lidmi, vysvětlil Mach.
Liberecký kraj ve sněmovně zastupuje osm poslanců. Čtyři za ODS, která v regionu poslední volby vyhrála, tři z ČSSD a jeden za KSČM. Přepočty hlasů ale kandidáty malých stran na Liberecku znevýhodňují. Aby získali poslanecký mandát, musí mít přes jedenáct procent. Minule na to doplatil Petr Pávek, který se Stanou zelených získal téměř deset procent hlasů, a přesto to nestačilo. Podle politologa Jana Kubáčka z Turnova se stejná situace může opakovat i letos. V Libereckémkraji proti sobě kandidují tři výrazné osobnosti - za TOP 09 Václav Horáček reprezentující komunální politiku, KDU - ČSL má výraznou tvář spojenou s mistrovstvím, Romana Kumpošta a Věci veřejné exhejtmana Skokana. Může dojít k tomu, že se hlasy středových voličů, kteří nechtějí velké strany, rozdělí mezi tyto tři lídry, řekl Kubáček a naznačil, že pak by hlasy nemuseli stačit ani jednomu z nich pro získání mandátu. To vyhovuje velkým stranám. Kdyby šly všechny tyto tři známé osobnosti do voleb společně, mohly by mít velkou podporu lidí a do výsledků voleb výrazně zasáhnout. Takhle to ale budou mít těžké a bude hodně záležet na jejich strategii a předvolební kampani.
Na kandidátkách naopak není letitý poslanec za ODS Libor Ježek, který již před časem řekl, že je znechucený současnou politikou a její úrovní. Občanští demokraté nenavrhli na kandidátku poslance Juraje Ranince, který byl ve skupince odbojářů Vlastimila Tlustého. Komunisté nahradili poslance Josefa Vondrušku advokátkou Nedvědovou.
V Libereckém kraji bude kandidovat sedmnáct stran, sdružení a hnutí. Do středy odpoledne se musely zaregistrovat na krajském úřadě. Jména kandidátů se ovšem ještě několik málo hodin mohou měnit. Do neděle do čtyř hodin odpoledne mohou zástupci stran přehazovat pořadí kandidátů, měnit je nebo doplňovat, vysvětlila Pavlína Kroupová z libereckého krajského úřadu. Předčasné volby proběhnou 9. a 10. října.
Volby 2009 lídři v Libereckém kraji Česká pirátská strana J. Mastník ČSSD Pavel Ploc Dělnická strana Jindřich Nestler KSČM Marie Nedvědová KDU - ČSL Roman Kumpošt Národní prosperita Z. Štěpán Občané.cz Petr Pelz ODS Zdeněk Mach SPR - RSČ Jaroslav Kopecký SDŽ Oldřich Němec STOP Jan Balcárek Svobodní Martin Hrnčíř Strana zelených František Pelc Suverenita Lubomír Langhammer TOP 09 Václav Horáček Věci veřejné Petr Skokan Pravý blok Eduard Seibert