O Starosty s novým lídrem je rvačka, spojenectví s TOP 09 taje

Miroslav Kalousek z TOP 09 kritizoval pokusy o osamostatnění partnerských Starostů. Na jejich sněm přijeli lídři konkurenčních stran, kteří mají o spojenectví zájem.

O Starosty s velkým S – tedy o hnutí Starostů a nezávislých – byl na jejich sněmu ohromný zájem. Lídři konkurenčních politických stran vycítili, že ve spojenectví mezi Starosty a TOP 09 to čím dál více skřípe. A tak to v průhonickém hotelu Floret chvílemi vypadalo jako na námluvách u žádané nevěsty.

Nová hnutí mohou přispět k obrodě standardních stran. Jsou jako ostruhy zaťaté do boku koně, kterým jsou politické strany. Tyto strany zlenivěly, zkmotrovatěly,“ chválil Starosty prezident Miloš Zeman. „Jeho“ SPOZ dlouho usilovala o spojenectví se Starosty.

Podobně vstřícné projevy přednesli také lídři ODS Petr Fiala a lidovců Pavel Bělobrádek, který dokonce mluvil o budoucí spolupráci po roce 2017, kdy vyprší nynější spojenecká smlouva s TOP

Všichni cítí, že aliance populárních Starostů s Kalouskem taje. Včera byl zvolen novým lídrem Starostů liberecký hejtman Martin Půta, jenž vystřídal Petra Gazdíka (ten zůstal místopředsedou). Půta nemá ke Kalouskovi zdaleka tak příznivý až obdivný vztah jako jeho předchůdce.

Levicová a pravicová řešení jsou tak trochu minulostí. Pro nás je největší výhodou ukotvení v místní politice,“ řekl Půta, jenž je k další spolupráci s TOP 09 dost skeptický.

Nový předseda se vedle oblíbeného Gazdíka neztratí. V domovském Libereckém kraji je nesmírně populární. Proslul jako starosta Hrádku nad Nisou, města, které se za jeho tři funkční období zvedlo k prosperitě. Předloni se i díky tomu stal hejtmanem Libereckého kraje.

Chci obhajovat pozici hejtmana i v dalších krajských volbách. Nejsem typ, který by viděl v parlamentu jediné řešení, cíl své kariéry nemám ve Sněmovně.“ Půta si přeje, aby v roce 2016 obě uskupení kandidovala v krajských volbách zvlášť – a pak hodlá zvážit další spolupráci.

V Praze však budou Starostové usilovat o hlasy voličů v komunálních volbách bez topky už letos. Nově se spojí s KDU-ČSL a Stranou zelených.

Kalousek: Domlouvá to Sekyra s Hrdličkou

Nevím, nakolik je od našich partnerů rozumné rozhodnutí kandidovat v pražských komunálních volbách v rámci koalice Sekyra–Hrdlička. Ale to je jejich svobodné rozhodnutí,“ rýpl si do Starostů a nezávislých v rozhovoru pro Hospodářské noviny Miroslav Kalousek.

O tom, že koalici domlouvá developer Luděk Sekyra, největší sponzor lidovců v loňském roce, s šedou eminencí pražské politiky Tomášem Hrdličkou (dříve členem ODS), si podle Kalouska povídá celá Praha.

Na nečekaně ostrý výpad od partnera musel včera nepřímo reagovat i končící lídr Starostů Petr Gazdík: „Nemáme kmotry, skandály, nepodléháme korupčním tlakům.“ Petr Gazdík svůj odchod z čela hnutí zdůvodnil tím, že Starostové potřebují změnu. Od loňského prosince je místopředsedou Sněmovny, předsednickou funkci opustil i z rodinných důvodů. Brzy by mělo přijít na svět jeho čtvrté dítě.

Zveřejněno na: www.starostove-nezavisli.cz

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.