Jak pozvednout sklářské školství?

Zdroj: Mladá fronta DNES/Liberecký kraj

Roman Kumpošt, lídr KDU-ČSL v kraji

Problémy ve sklářských školách souvisí s tím, jakým vývojem prošel u nás sklářský průmysl. Minulé vlády podporovaly projekty automobilového průmyslu a různých montoven a nechaly skláře svému osudu. Je třeba se urychleně k tradičnímu sklářskému průmyslu vrátit.

Pavel Ploc, lídr ČSSD v kraji

S problémem naplnění tříd na sklářských školách se potýká celé střední školství v zemi. Nabídka volných míst je větší než poptávka. Bude nutná optimalizace středního školství. Toho je zapotřebí všeobecně pro stabilizaci řady tradičních průmyslových odvětví v Libereckém kraji.

Václav Horáček, lídr TOP 09 v kraji

Podpora sklářského školství v regionu je zásadní. Jedná se však nejen o přímou podporu, například finanční pro studenty, ale za ještě důležitější považuji podporu nepřímou. Mladí lidé musí vědět, že mají v budoucnu uplatnění, že studovat na sklářské škole je perspektivní.

Marie Nedvědová, lídr KSČM v kraji

Chápu, že toto odvětví není z pohledu studentů i rodičů perspektivní.

Přestože s výrobou skončil Crystalex, stále existují menší sklárny. S nimi by měly školy navázat spolupráci. Hlavně ale stát a kraje by měly pomoci při hledání nových trhů.

Zdeněk Mach, lídr ODS v kraji

České sklářství je schopno obstát v konkurenci před asijskou expanzí pouze kvalitní malosériovou produkcí s místní uměleckou tradicí. České sklářské školy se dnes orientují směrem k výuce designu a uměleckému rozvoji. To je jejich budoucnost.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.