Konec tolerance: z města zmizí výherní automaty

Zdroj: Mladá fronta DNES/OLDŘICH SZABAN

Chrastava - Většina hracích automatů v Chrastavě koncem roku skončí. Místní zastupitelé jednomyslně schválili novou vyhlášku, která přesně stanovuje místa, kde je možné výherní automaty provozovat. Prakticky to znamená, že sedm heren zanikne. Výrazné omezení automatů chystají i v sousedním Hrádku nad Nisou.

V současnosti je v Chrastavě sedm heren s několika hracími automaty. “Dvěma hernám končí povolení v září, zbylým pěti na Silvestra,” upřesňuje chrastavský starosta Michael Canov. Automaty v Chrastavě zůstanou pouze ve třech restauracích. “Přistoupili jsme k tomuto opatření, protože má nyní smysl, zastupitelé ho schválili jednomyslně,” upozorňuje. Dříve totiž pokud město zrušilo výherní hrací automaty, mohli se jejich provozovatelé obrátit na ministerstvo financí, které uděluje povolení na takzvané videoterminály. “Povolovali je bez ohledu na mínění příslušných obcí. To se teď změnilo,” míní Canov. Od 1. června 2009 podle něj Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi bez souhlasu města povolení k provozování těchto terminálů nevydá.

“Jsme první město, které k omezení přistoupilo po tomto novém rozhodnutí ministerstva financí,” myslí si.

Celé centrum chtějí očistit od heren také v sousedním Hrádku nad Nisou. “Z ledna tohoto roku máme usnesení, že pokud se podaří zakázat nejen mincovní automaty, ale i videoterminály, tak je chceme zakázat v celé památkové zóně, to znamená v centru města,” konstatuje starosta Hrádku Martin Půta. Tehdy podle něj tuto vyhlášku nepřijali, protože by zakázali jeden typ - výherní hrací přístroje - a nemohli by ovlivnit videoterminály. “Teď to vypadá, že existuje cesta, jak zakázat i je. Budeme to řešit na nejbližším zastupitelstvu 23. září,” informuje.

Záměr omezit rozsah automatů v Hrádku podle starosty rozhodně mají. “Hodně lidí kvůli nim padá do velkých problémů, utratí tam výplatu a pak si půjčují peníze. Mám také pocit, že některé herny slouží jako pračka peněz,” upřesňuje Půta.

Z heren má letos město příjmy tři miliony korun. “Klidně se jich vzdáme za tu cenu, že tu nebude herna na každém rohu,” říká starosta. Jako inspirativní považuje chrastavskou vyhlášku i místostarosta Frýdlantu Miloslav Ferles. “O nové směrnici ministerstva nevím, pokud tomu tak je, mám z ní radost, je to inspirativní záležitost,” říká místostarosta. “Těžce nesu, že na Frýdlantsku, kde je vysoká nezaměstnanost a lidé trpí nedostatkem peněz, je někteří utrácejí v těchto zařízeních,” míní. Lidé nám oprávněně vyčítají, že jich je ve Frýdlantě spousta a bohužel zanikají obchody či různé potřebné služby. Takže bychom určitě herny také chtěli omezit,” konstatuje Ferles.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.