Budiž tma! V kraji se vypnou lampy
Zdroj: Mladá fronta DNES/MICHAEL POLÁK
Kraj se kvůli výzkumu ve čtvrtek a v pátek ponoří do tmy
Liberecký kraj - Na Ještědu, na Kozákově, na Bezdězu i na střeše Krajského úřadu v Liberci budou tento týden postávat týmy vědců i techniků a budou shlížet dolů. Krajina, kterou uvidí, bude značně potemnělá. Veřejné osvětlení ve všech obcích a městech v kraji se totiž v jednu společnou chvíli úplně vypne. Kraj se ponoří do tmy.
“Jde o projekt, kterým chceme zjistit účinky veřejného osvětlení v Libereckém kraji a především sílu světelného znečištění,” říká Jiří Tesař, místopředseda Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení, která celou akci koordinuje. Kdy přesně bude v ulicích tma? Veřejné osvětlení se vypne vždy na půl hodiny ve dvou dnech. V tento čtvrtek i o den později, v pátek. “Přesnou hodinu zatím zveřejňovat nebudeme,” upozorňujeMartin Půta, předseda Sdružení obcí Libereckého kraje, které na celém projektu spolupracuje. “Kdybychom hodinu zveřejnili, riskovali bychom to, že se nám po tu dobu, kdy bude tma, zvýší kriminalita.”Celý projekt vypínání světla v kraji je rozdělen na dvě části. “Jedno měření se bude dělat pro celý Liberecký kraj, druhé speciálně pouze pro město Jablonec nad Nisou,” uvedl Jiří Tesař. Cíl jabloneckého měření je stejný: zjistit sílu rušivého světla na území města. Zajímavostí je, že do jablonecké části projektu se zapojí i fotbalisté, respektive jejich klub FK Baumit Jablonec. “Budeme totiž zkoumat vliv osvětlení fotbalového stadionu na životní prostředí,” dodává Tesař.
Kvůli měření se veřejné osvětlení v Jablonci vypne hned dvakrát, pokaždé na půl hodiny. Pak se znovu rozsvítí. Odborníci a technici, kteří budou měřit sílu jabloneckého světelného znečištění, budou na čtyřech stanovištích: na rozhlednách Královka a na Proseči, na sjezdovce na Dobré Vodě a na Horním náměstí.
Druhá část projektu se zaměří na světelné podmínky celého Libereckého kraje jako celku. A v rámci toho se měření budou zaměřovat i jednotlivě na některá konkrétní města. Sílu tmy a světla tak budou odborníci zjišťovat a porovnávat jednotlivě pro Liberec, Jablonec, Semily, Turnov, Doksy, Českou Lípu a Mimoň. “Další měřené lokality jsou Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště a elektrárna Turrów v Polsku,” řekl Jiří Tesař.
Právě rušivé světlo z osvětlení polské elektrárny považují odborníci za tak silné, že světelně ruší i pohraniční oblasti v Jizerských horách. Sílu rušivého světla budou v Libereckém kraji sledovat a měřit odborníci například z Vysoké školy báňské v Ostravě či dokonce ze Slovenské akademie věd.
Obce a města v kraji na projekt s vypínáním světla přistoupily, protože se Společností pro rozvoj veřejného osvětlení už v některých městech dlouhodobě spolupracují. “Provádějí se rekonstrukce veřejného osvětlení, ve kterém se zdroje světla nahrazují úspornějšími. Má to velmi příznivý dopad na rozpočty obcí a měst,” říká za radnice v kraji Martin Půta. V Hrádku nad Nisou, kde je starostou, takto upravili veřejné osvětlení u jedné z hlavních silnic na území města a spotřeba energie je tam teď o třetinu menší.