Obce vystupují z Euroregionu Nisa
zdroj: Mladá fronta DNES
Liberecký kraj - Obce vystupují z Euroregionu Nisa. Nechtějí platit dražší poplatky, které zatěžují jejich rozpočty.
Euroregion sdružuje města a obce v oblasti Libereckého kraje a Šluknovského výběžku. Jen za dva roky opustilo řady české části Euroregionu Nisa deset obcí. Ze Šluknovska rezignovaly na členství už loni čtyři obce, letos v rámci kraje dalších šest.
“Vím, že by tuměla fungovat jakási solidárnost obcí, ale jsme malá obec a k tomuto kroku se zastupitelstvo rozhodlo v rámci úsporných opatření. Jsme malá obec a pět tisíc ročně je pro nás hodně peněz, které raději dáme místním organizacím. Tím spíš, že nám členství nepřinášelo žádný přínos,” konstatovala starostka Plavů Věra Mužíčková. Plavy už například dříve z podobných důvodů vystoupily ze Svazu měst a obcí.
15 tisíc je pro město moc Členem Euroregionu už není třeba ani Desná. Starosta pohnutky města vysvětluje podobně. Patnáct tisíc korun zaplacených ročně na poplatcích není pro Desnou malá suma. “Za deset let je to taková částka, kterou ročně vynakládáme na neziskový sektor. Menší města musí každou korunu dvakrát obrátit. V potaz jsme samozřejmě brali i přínos členství,” sdělil starosta Desné Marek Pieter.
Podle starosty město v minulosti v rámci Euroregionu Nisa realizovalo jen dva projekty. O peníze z projektů Evropské unie žádá Desná úspěšně sama. “Shledali jsme, že naše účast v Euroregionu není důležitá,” vysvětluje starosta.
Desná je nyní pouze členem Mikroregionu Tanvaldsko. Členy Euroregionu Nisa je nyní 135 měst a obcí.
“Trochu to chápu u obcí ze Šluknovska, mohly se cítit polovičními členy. Zaprvé patří pod Ústecký kraj, zadruhé nedosáhnou kvůli své geografické poloze na peníze z českopolských fondů. Ostatní města Euroregionu Nisa ale mají možnost využívat jak česko-německých, tak česko-polských fondů,” vysvětlil jednatel Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.
Domnívá se, že důvodem je právě zvýšení poplatků ze tří na pět korun za jednoho obyvatele. “V roce devadesát dva přispívaly obce korunu padesát. Když vezmeme v úvahu, že v tu dobu byl průměrný plat kolem šesti tisíc korun, tak dnešní pětikoruna téměř přesně kopíruje vývoj mezd v Česku,” upřesnil tajemník.