Zrušení voleb: lídři stran se pustili do ČSSD

Zrušení předčasných parlamentních voleb překvapilo téměř všechny krajské lídry včetně jedničky sociálních demokratů poslance Pavla Ploce. Strany zatím předpokládají, že kandidátky zůstanou do řádných voleb stejné. Předvolební kampaně do jara pozastaví.

„Bylo to pro mě určité překvapení, počítali jsme s rozpuštěním Sněmovny,“ uvedl poslanec Pavel Ploc, který v Libereckém kraji vede kandidátku ČSSD. Rozhodnutí stranického vedení ale zároveň považuje za velmi rozumné a zodpovědné.

Stížnost na předčasné volby by podle Ploce mohl podat kdokoliv z voličů. „Další posouvání předčasných voleb by hrozilo rozpočtovým provizoriem, což není dobré ani pro kraje,“ tvrdí Ploc. Pokračování kampaně považují sociální demokraté za plýtvání penězi a podle doporučení ústředního výboru předpokládají zachování současných kandidátek.

„Veletoč, který předvedla ČSSD a Jiří Paroubek, pro republiku není dobrý. Doufám, že jim to voliči ve volbách spočítají,“ uvedl první muž krajské kandidátky ODS poslanec Zdeněk Mach. Zároveň viní sociální demokracii za vládní a politickou krizi, která se vleče již od jara.

„Odvolat vládu je legitimní právo opozice. Po A ale musí přijít B a tím je sestavení nové vlády. K tomu se ČSSD nemá,“ tvrdí Mach. Zda zůstane krajská kandidátka beze změn, rozhodne výkonná rada, zřejmě ale ano. Na rozhodnutí výkonné rady bude také záležet osud předvolební kampaně. „Tu jsme pozastavili už v pondělí a jsem přesvědčen, že bude končit,“ dodal Mach.

Také TOP 09 kandidující spolu se Starosty se obává dopadu zrušení předčasných voleb na ekonomiku.

„Prostý občan to rozhodnutí bude vůči sobě vnímat velmi negativně. Stejně tak nás ohodnotí i v zahraničí. To může vést k nezájmu investorů a prohlubování krize,“ uvedl lídr kandidátky TOP 09, starosta Železného brodu Václav Horáček.

Největší obavy má z rozpočtového provizoria. „Nemyslím, že se na rozpočtu poslanci hned shodnou. Zřejmě kolem toho budou nějaké tanečky, které povedou na určitou dobu k provizoriu,“ dodal Horáček. Porušení dohody ze strany ČSSD jej příliš nepřekvapilo. „Nikdy jsem sociální demokracii nevěřil,“ podotkl. Kandidáti TOP 09 se i nadále chtějí scházet s lidmi, další část kampaně bude pozastavena.

Také komunisté chtějí přerušit větší předvolební akce. „Jsme v právním státě, nebo ne? Formalismus tu vítězí nad společenským zájmem,“ říká advokátka Marie Nedvědová, která v kraji vede do voleb KSČM. Předvolební kampaň přibrzdí také KDU-ČSL. Všechny sekretariáty budou dopady rozhodnutí ČSSD teprve vyhodnocovat. Krajští lídři se však shodli na jednom. Nic není jisté.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.