Domy na spadnutí trápí i sever Čech
Zdroj: Právo/Liberecký kraj
Vlastní zpráva Tragédie v pražské Soukenické ulici, kde zříceniny domu usmrtily čtyři dělníky, opět ukázala na letitý problém s chátrajícími objekty v mnoha městech regionu. Radnice totiž nemají moc šancí zjednat nápravu. “Jen stavební úřady mají možnost zasáhnout, když soukromý vlastník opravuje starý nebo zchátralý objekt, a to v rámci stavebního zákona. Města samotná moc možností nemají,” řekla Právu mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.
Podle ní je možné zasáhnout jen v případě, kdy nezajištěná stavba ohrožuje okolí a vlastník nereaguje na výzvy stavebního úřadu. “Pak má úřad dvě možnosti, buď objekt odkoupit, nebo zabezpečit a náklady vymáhat na vlastníkovi,” připustila.
První možnost využila například Kadaň na Chomutovsku. Roky se marně snažila přimět majitele domu u náměstí k opravě, až jí nezbylo než historický dům koupit a opravit.
Malá města však na podobné řešení obvykle nemají peníze. Například ve Vejprtech na Chomutovsku řešili problém zchátralého objektu tak dlouho, až spadl na hlavu jednomu ze sběračů kovů. Mladý muž na místě zemřel. Zatímco semilský starosta Jan Farský (SLK) věří, že kontroly prováděné stavebním úřadem ve standardním režimu jsou dostatečné, jeho kolega z Hrádku nad Nisou Martin Půta (SLK) připouští, že se podobné případy jako v pražské Soukenické ulici mohou stát.
“Na jaře jsme zaznamenali případ, kdy se prováděla rekonstrukce starého objektu snad načerno a zřítila se jedna ze zdí, která spadla na pětileté dítě,” řekl Právu Půta.
Jak dodal, nechala si rada města už dříve zpracovat statistiku kontrol a rekonstrukcí včetně nových staveb, aby měla přehled. “Je to také otázka personálního obsazení stavebního úřadu. Úředníků je tolik, kolik si jich můžeme dovolit. Nových staveb přibývá, a tak namátkové kontroly u rekonstrukcí starých objektů jsou prováděny, jak to lidé stíhají,” uvedl Půta. Jak dodal, pracovníci stavebního úřadu si stěžují, že jsou zavaleni prací.
V Semilech pak podle starosty Farského nemají mnoho objektů v tak rozsáhlé rekonstrukci. “Kontroly budeme dál provádět ve standardním režimu, věřím, že to postačí,” shrnul Farský.
Odstrašující případ z Prahy se podle náměstka teplického primátora Pavla Šustáčka (ODS) promítne do větší důslednosti úředníků magistrátu při kontrolách rekonstruovaných domů. “Na vytipovaných kontroverzních stavbách provedeme dodatečné kontrolní dny, abychom předešli případné tragédii rozměrů pražského neštěstí,” řekl Právu Šustáček.
“Jedinou velkou rekonstrukcí v Ústí nad Labem prochází muzeum. Protože bylo vydáno stavební povolení na základě požadavku na dokonale neprůstřelnou a kvalitní projektovou dokumentaci, tím pro nás všechno skončilo,” řekl Právu mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.
Podle mluvčí českolipského městského úřadu Kateřiny Amrichové je rozsah kontrol rekonstruovaných objektů dostačující. “Průběžně a důkladně je provádějí pracovníci oddělení kontroly a dozoru,” uvedla Amrichová.
V České Lípě loni v listopadu donutil negativní posudek majitele uzavřít objekt prodejny Penny market před jeho plánovanou rekonstrukcí. Během výměny krytiny se zřítila celá střešní konstrukce a část zdiva. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn.