Válka? Eichler s Půtou se hádají přes média

Zdroj: Jablonecký deník/Aleš Vávra

Hejtman Libereckého kraje obvinil lídra opozičních Starostů pro Liberecký kraj ze lhaní a populismu. Důvodem jsou rozdílné názory na schvalování drobných dotací pro menší města a obce.

Liberec - Možná jeden z vůbec nejostřejších konfliktů má za sebou současné krajské zastupitelstvo. Hádky se však tentokrát nekonají přímo na půdě krajského úřadu, ale přes média.

O co jde? Na začátku byl rozhovor Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) pro Mladou frontu Dnes. Půta si v deníku stěžoval, že krajské vedení málo podporuje menší obce a města Libereckého kraje.

Takové tvrzení hejtmana velmi naštvalo, což mohli na vlastní oči sledovat novináři, kteří se zúčastnili středeční tiskové konference po Radě kraje. Hejtman Stanislav Eichler si rozhodně nebral servítky.

„Když už kraj chce dát peníze do malých měst, tak je to právě pan Půta a jeho Starostové, kteří hlasují proti těmto návrhům. Nerozumím tomu,“ divil se hejtman.

Jako svůj argument zmínil schvalování příspěvků malým obcím na různé aktivity z minulého zasedání zastupitelstva. Tehdy zastupitelstvo schválilo dotaci 30 tisíc korun na dětské mateřské centrum Javorník. Pouze Starostové pro Liberecký kraj hlasovali proti návrhu.

„Pan Půta je ten, který všechno odmítá. Tímhle Starostové hlasovali sami proti sobě. Když už nepodpoří ani mateřské centrum, tak co chtějí podpořit? Pan Půta lže, on je ten, který v tomto případě hlasoval proti tomu, aby šly peníze do malých měst a obcí,“ rozčiloval se Stanislav Eichler.

Nejvýraznější postava krajské opozice, lídr Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta, s hejtmanem podle očekávání nesouhlasí. Starostové totiž podle jeho slov nemají problém s mateřským centrem Javorník, ale obecně se způsobem, jakým krajská vláda rozděluje peníze.

„Pan hejtman si z nějakého těžko pochopitelného důvodu vybere jedno mateřské centrum v kraji, když je jasné, že obecně na podporu mateřských center nemá peníze,“ podotkl Půta s tím, že v tomto ohledu současné, z velké části sociálně - demokratické vedení kraje navázalo na to předchozí v barvách ODS.

„Pokud by se vytvořil program, který bude obecně pomáhat činnosti mateřských center, tak ho podpoříme všemi deseti. Tohle je individuální podpora pana hejtmana, který rozděluje podle toho, s kým se zná a s kým se nezná,“ uvedl Půta.

Lídr Starostů zároveň naznačil, že proti podobným návrhům bude jeho hnutí hlasovat i v budoucnu.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.