Ing. Michael Canov
Bylo to přesně 2. října 1984, když jsem přišel do mě tehdy zcela neznámého městečka Chrastava, zlákán nabídkou učitelského místa s bytem. Jako absolvent VŠCHT Pardubice jsem si doplnil pedagogické vzdělání a následně také získal absolvováním studia učitelství matematiky a fyziky na MFF UK v Praze kompletní aprobaci k vyučování trojboje hrůzy, jak kombinaci chemie, fyziky a matematiky nazýval s úsměvem jeden z mých kolegů. S tou jsem přešel z chrastavské základní školy na liberecké gymnázium „Jergym“.
Moje působení na gymnáziu se střetlo s mým politickým působení. Již v době sametové revoluce jsem se podílel na místním občanském fóru, na podzim roku 1994 ale vstup do komunální politiky nastal natvrdo, když jsem se stal v Chrastavě místostarostou. Následných 8 let jsem dokázal ještě učit na plný úvazek, ale poté, co jsem se stal v roce 2002 v Chrastavě starostou, již jen na úvazek částečný, který se zmenšil na naprosté minimum 2 hodin týdně, poté co jsem se stal v roce 2016 senátorem. I ty poslední 2 hodiny jsem ke své lítosti, vzhledem ke své vytíženosti, v pololetí letošního školního roku byl nucen opustit, netuše, že za měsíc vypukne koronavirová krize…
V pozici řadového krajského zastupitele se pohybuji již dvě volební období od roku 2012. Z této pozice jsem pomáhal naplňovat záměry Starostů pro Liberecký kraj ve všech oblastech, kterými se Liberecký kraj, pod vedením právě Starostů pro Liberecký kraj, zabýval. Zároveň se potvrdila užitečnost propojení s pozicí starosty, neboť pro mě, obdobně jako pro mé kolegy starosty, je při krajském působení a jejím propojením s obecní úrovní, toto neocenitelnou výhodou.
Nová dimenze mé práce pro Liberecký kraj nastala, když jsem se v roce 2016 stal senátorem za volební obvod č. 34 Liberec. Již několikrát jsem se stal vyslancem Libereckého kraje při jednáních v zákonodárných sborech. V první řadě to bylo vyjednávání v Senátu ve všech senátních klubech jménem Libereckého kraje při jeho zákonodární iniciativě, kdy se jednalo o navýšení tzv. RUDu pro obce (to se podařilo, došlo k navýšení podílu obcí z 21,4 % na 23,58 %). Dlouhodobě též probíhají nejrůznější jednání ohledně plánovaného rozšiřování a prohlubování polského povrchového hnědouhelného dolu Turów. Pokud jednání probíhají na úrovni zákonodárného sboru, tak Liberecký kraj, ve spolupráci především s panem hejtmanem a jeho náměstkem Jiřím Löffelmanem, zastupuji. Naposledy to bylo úspěšně při velmi důležitém a docela složitém jednání s příslušným výborem v Poslanecké sněmovně. A právě ve dnech, kdy píši tento medailonek, prosazuji v Senátu další zákonodárnou iniciativu Libereckého kraje na poskytnutí státního příspěvku na úhradu alespoň části koronavirových ztrát ve výši 500 Kč/ob. kraje. Jinými slovy, myslím si, že zapojení senátora do práce pro kraj přímo v Senátu může být a je pro kraj přínosem. A tak to chci činit i nadále, pokud budu do zastupitelstva Libereckého kraje zvolen i pro příští volební období.