Transparentnost a otevřenost kraje
Budeme pokračovat ve zveřejňování veškerých smluv a objednávek Libereckého kraje a jeho příspěvkových organizací s hodnotou nad 50.000 Kč.
Budeme pokračovat v on-line přenosech zasedání zastupitelstva, včetně jejich archivace a zveřejňování výsledků hlasování zastupitelstva podle jmen.
Budeme pokračovat ve zveřejňování všech podkladů pro jednání zastupitelstva a úplných zápisů z jednání zastupitelstva kraje. Každý občan musí mít předem na webu kraje přístup k podkladům pro rozhodování zastupitelů.
Budeme dále zveřejňovat měsíčně aktualizovaný „rozklikávací“ rozpočet na webových stránkách kraje, zvýšíme četnost jeho aktualizace a prověříme možnost zveřejňování až na úroveň jednotlivých dokladů.
Budeme pokračovat ve vedení transparentních účtů Libereckého kraje, s cílem umožnit každému občanovi kontrolovat, jak kraj nakládá s veřejnými financemi.
Všechny důležité změny v kraji budeme dále před schvalováním publikovat na webových stránkách kraje, projednávat je s obcemi a veřejností, kterých se navrhovaná rozhodnutí dotknou. Podporujeme princip subsidiarity, tedy hledání řešení problémů co nejblíže místu, kde vznikají.
Veřejné zakázky budeme zadávat odpovědně a otevřeně, s cílem vybírat nejlepší nabídky dodavatelů s posouzením přidané hodnoty pro region (např. podmínka zaměstnávání místních obyvatel, ekologie, podpora důstojných pracovních podmínek a bezpečnosti práce a podpora zaměstnanosti osob znevýhodněných na trhu práce). Upřednostníme objektivní a vícekriteriální parametry pro hodnocení veřejných zakázek.
Budeme pokračovat ve zveřejňování dokumentace výběrových řízení a veřejných zakázek na profilu zadavatele nad 200.000 Kč u zakázek Libereckého kraje a jeho příspěvkových organizací.
V případě vhodných projektů využijeme vhodnou formu architektonické soutěže. Budeme pokračovat v činnosti zřízené Komise architektů. V tomto duchu dokončíme například projekt „Výstavby nové Střední zdravotnické školy v Liberci“ či „Výstavbu depozitáře v Českém Dubu“ a další projekty.
Pro kvalitní regionální a krajský rozvoj, v duchu znění Davoské deklarace, budeme naplňovat cíle kvalitativní, inovativní, kreativní a udržitelné, v rámci zodpovědného rozvoje Libereckého kraje, jeho regionů i samosprávních celků. Spolupráce bude založená na součinnosti s odborníky s cílem uplatnění jejich erudice.
K nákupu komodit, kde je to možné (elektřina, plyn, telekomunikace, kancelářské potřeby atd.), budeme využívat elektronická tržiště, a to i pro organizace napojené na rozpočet kraje, případně i obce a města.
Budeme stále porovnávat platné smlouvy, které Liberecký kraj a jeho obchodní společnosti a příspěvkové organizace uzavřely, s běžnými podmínkami na trhu a pokud zjistíme nevýhodnost, budeme usilovat o jejich změnu.
Nadále budeme pokračovat v zavedeném systému pro výběrová řízení na vedoucí místa v příspěvkových a dalších organizacích kraje. Rozhodujícím kritériem zůstává odbornost, ředitelé v pravidelných intervalech informují o naplňování své koncepce a obhajují svoje působení ve vedení organizací.
V obchodních společnostech s majetkovou účastí kraje ponecháme i nadále politikům pouze dozorčí roli, předpokladem pro nominaci do dozorčí rady musí být kvalifikace pro výkon funkce. Pozice ve vedení obchodních společností s majetkovou účastí kraje budou obsazovány na základě výběrových řízení odborníky, mimo hledání řešení v mimořádných a krizových situacích.
V krajem vlastněných obchodních společnostech chceme pokračovat v pravidelném provádění nezávislého auditu, který posuzuje nejenom účetnictví, ale také nákladovost společností a účelnost nakládání s finančním a dalším majetkem firem.
Dotace budou i dál poskytovány jen prostřednictvím otevřených a průhledných pravidel, s předem zveřejněnými pravidly hodnocení. Nepodpoříme žádný program, který bude pouze nástrojem pro posílání peněz bez posuzování projektů („porcování medvěda“).
Rozhodování o podpoře projektů a záměrů měst a obcí v kraji zůstane založeno na potřebách a stanovených prioritách, které vychází z Programu rozvoje Libereckého kraje.
Při zjištění poškození kraje budeme po odpovědných politicích, úřednících či manažerech požadovat i zpětně náhradu škody.
Koaliční zastupitelé budou nadále zveřejňovat svá čestná prohlášení v rozsahu zákona č.159/2006 Sb., o střetu zájmů, a doplňkové čestné prohlášení o příjmech a majetku.
Budeme nadále vést on-line elektronické knihy jízd s rozlišením soukromých jízd u služebních vozidel kraje a všech jeho organizací.
Poskytneme v rámci odborníků Krajského úřadu Libereckého kraje poradenství, servis a zázemí v oblasti vzdělávání pro města, obce, firmy a neziskové organizace.
Občanům kraje poskytneme prostor vyjádřit se k investičním plánům kraje, informace o plánovaných veřejných zakázkách budeme zveřejňovat v dostatečném předstihu.
Budeme pokračovat v zapojování mládeže v rámci škol do aktivit, v nichž mohou pomoci přemýšlet o budoucnosti kraje v rámci krajského studentského parlamentu.
Uvolnění radní budou pravidelně informovat zastupitelstvo a veřejnost o své činnosti v rámci pravidelného projednání Zprávy o činnosti Rady kraje.
Naším cílem je připravit systém kompletní elektronizace a průhledného procesu přidělování krajských dotací. Příjemci budou mít možnost po dobu udržitelnosti projektu, prostřednictvím online portálu, dokládat výstupy z věcného plnění. Veškeré dokumenty, stejně jako jmenovitá hodnocení žádostí včetně bodování, budou zveřejněny prostřednictvím portálu.
Na úrovni kraje prosadíme využívání otevřených a strojově čitelných dat. Pouze na základě takových údajů lze snadno čelit problémům a nacházet jejich řešení.
Prověříme využití opensource programů, které uspoří nejen pořizovací náklady, ale i náklady budoucí, například pro export a zveřejňování. V případech, kdy svobodný software nebude k dispozici, chceme využít sdružené pořizování licencí a sjednocení softwaru nejen na úrovni kraje, jeho organizací a tuto nabídku poskytneme také obcím. Budeme tak čelit zavádění vendor lock-inů.
Budeme podporovat i nadále využívání chytrých technologií a řešení a jejich propojování (Smart City, Smart venkov). Stejně tak podpoříme aktivity zavádějící nové chytré technologie a komunikační nástroje, včetně podpory pro obce při jejich zavádění.
Zvážíme použití participativního rozpočtu a zapojení občanů do rozdělení stanovené části rozpočtu Libereckého kraje.
Chceme posílit kontakt mezi občany, politiky a úředníky krajské samosprávy. K tomu mohou sloužit osobní setkání a internetová platforma včetně anket.
Zřídíme web pro zpětnou vazbu občanů a elektronický dotazník spokojenosti, v němž bude moci každý z vás hlasovat, vyjádřit názor k aktuálním regionálním tématům a podílet se na plánování budoucnosti kraje.